| RecKinul a întrebat:

Frigiderul meu nu functioneaza. Se aude din când în când căte un bazâit dar nu porneşte motorul. Nu stiu cum să identific înfăşurarea de pornire a motorului. Am incercat cu un ommetru digital dar indicatia nu e stabilă (variază rezistenţă infăsurarilor). Cam câţi ohmi ar trebui să aibă înfăşurarile pentru a-mi da seama dacă are spire în scurt? Cum se identifică înfăşurarea de pornire la un motor asincron? Pinii motorului sunt in forma de triunghi cu unul din pini ceva mai sus. E vorba de o combină Artic cu congelator in partea de jos.

2 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Poti face un topic aici :D Sigur te vor ajuta : http://forum.softpedia.com/forum/94-electronica/

| TrăieşteClipa a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti releul de pornire.
In cel mai rau caz te alegi cu un releu nou.
Rezistenta infasurarilor este in jur de cativa ohmi si nu isi schimba valoarea.