| LoveIsLove4Ever a întrebat:

Funda. este o intrebare destul de simpla dar nu sunt sigur de raspuns asa ca apelez la voi. Am primit un router ca premiu la un concurs, un TP-Link. eu la tara am ca ISP Marcos ( sau cel putin asa cred ), ISP-ul meu are IP static si trebuie sa le dau adresa MAC a pc-ului ca sa pot accesa netul. intrebarea este : Daca schimb adresa MAC cu cea a routerului o sa pot accesa internetul de pe 1 PC, 1 Tableta si un telefon?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai:
1. Pe tp-link poti seta ip static
2. Daca foloseste verificare pe baza de mac, decat sa sni la ei si sa le dai mac-ul de la router, mai bine clonezi din router mac-ul de la pc(e o functie) ca atunci cand o sa il setezi sa nu suni la ei, si sa nu suni la ei nici cand vrei sa faci trecerea de la router la pc(poate pleci cu router-ul).
Si da, o sa poti accesa.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți clona adresa MAC de la PC la router (păcălești ISP-ul, el va vedea router-ul la fel ca pe PC).
Se poate. Se poate și să schimbi la ISP adresa MAC, dar e mai complicat și în plus depinzi de ei pentru asta.

| itextrat a răspuns:

Daca vrei sa afli adresa ip locala a routerului, citeste asta: http://bit.ly/1WA3h8d