| LoveIsLove4Ever a întrebat:

Funda! Unui om i se opreste inima si ambulanta este foarte departe de a ajunge, masajul cardiac nu stii sa i-l faci si ai la indemana doar un cablu deizolat care se baga direct in priza si un tub de alifie gel. poti reporni inima acelui om cu acel soc de 220V? (am vazut ca aparatele lor curenteaza de la 200 la 400V dar nu mai stiu cum se numesc aparatele alea

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu o poti reporni. Daca i s-a oprit inima inseamna ca este in asistola care NU se defibrileaza niciodata. Ca sa ii aplici soc electric trebuie sa stii cu siguranta ca e in fibrilatie ventriculara, altfel, daca e in asistola, socul tau ii va rapi orice sansa sa mai traiasca. Si nu prea e posibil sa nu stii sa faci masaj cardiac, daca traiesti in lumea civilizata (e o chestie pe acretoata lumea o invata la gandul ca va d\fi nevoie odata).

| K0sti a răspuns:

Conteaza si curentul, nu doar tensiunea! Daca-l pui pe bietul om la priza il faci friptura! Multa minte aveti!