| NONAME113 a întrebat:

ieri am cumpărat un amplificator care ii montez eu piesele cand il dau la maxim nu se aude bine muzica, pe schema scria sa pun o rezistenta si un condensator pentru un sunet mai bun le-am pus si tot asa suna, daca ating bornele condensatorului muzica se aude perfect. Condensatorul este de 680pf styroflex si rezistenta de.6. 8Kohm-i si sunt legate in serie. Daca lipesc bornele condensatorului se poate arde ceva? Dau Funda.

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Http://s11.postimg.org/4kwtfyq7n/IMG_20150701_213233.jpg
Nu e nimic daca scurtcircuitezi condensatorul de 680 pF. Practic conectezi rezistorul de 6, 8K intre iesirea 4 si intrarea negativa 2. In felul asta se stabileste amplificarea circuitului.
Nu se poate scurtcircuita condensatorul C102 din schema http://tehnium.org/......27x737.jpg - ramane blocat pe curent continuu pe difuzor - posibil sa se arda circuitul.
Amplificarea e data de raportul R104 / R102

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Daca ai schema exacta - link sau poza pusa pe un site ca de exemplu http://postimage.org/ sau numele circuitului, pot da un raspuns :)

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Si locul unde se conecteaza condensatorul si rezistorul.

| NONAME113 explică:

Condensatorul este legat la borna 2 a lui tda2030 cealaltă borna este legata la rezistenta care e legata la borna 4 si intre borna 2si 4 a lui tda2030 este un rezistorhappy

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Amplificarea e data de ce e intre bornele 2 si 4 impartit la rezistorul de 680 ohmi = R102 din schema tehnium

Daca ramane consensatorul, se taie putin numai frecventele foarte inalte 40 000 Hz care nu se aud, iar cele care se aud nu sunt taiate si practic nu se observa nimic atunci cand se pune gruparea condensator 680PF in serie cu rezistorul de 6.8K. Daca scurtcircuitezi condensatorul de 680pF, rezistorul e pus direct intre bornele 2 si 4 in paralel cu rezistorul de 22K care e acolo, (presupun 22K dupa schema din tehnium) - rezulta o valoare de 22*6.8/(22+6,8) = 5.19K, iar amplificarea e de 5, 19K / 0.68K = 7, 63

Se poate pune in locul rezistorului de 22K, rezistorul de 6, 8k, fara condensator si alt rezistor - amplificarea va fi de 6.8/0.68 = 10 putin mai mare
Daca se lasa cel de 22K, cu sau fara rezistorul de 6, 8K in serie cu condensatorul de 680pF nescurtcircuitat, amplificarea e de 22k /0.68k = 32, amplificare care probabil e prea mare si se aude distorsionat cand se da sonorul la maxim.

| halogen001 a răspuns (pentru NONAME113):

Http://s11.postimg.org/4kwtfyq7n/IMG_20150701_213233.jpg
Nu e nimic daca scurtcircuitezi condensatorul de 680 pF. Practic conectezi rezistorul de 6, 8K intre iesirea 4 si intrarea negativa 2. In felul asta se stabileste amplificarea circuitului.
Nu se poate scurtcircuita condensatorul C102 din schema http://tehnium.org/......27x737.jpg - ramane blocat pe curent continuu pe difuzor - posibil sa se arda circuitul.
Amplificarea e data de raportul R104 / R102

| NONAME113 explică:

Acum suna destul de bine muzica dar suna mai incet am încercat un alt transformator si suna mai tare si mai bine dar cred ca este prea mare voltajul de 24v si amplificatorul merge pe +/-15v 1. 5 A. S-ar putea arde amplificatorul pe 24v si 0.4A? tda2030 se cam infierbanta pe 24v happy