| andrei0421 a întrebat:

ieri mi-am luat o boxa portabilă hama si normal nu am primit încărcător la ea, partea care intră în priză, nu e ceva nou ca asa le da pe toate, bun si inainte sa cumpăr asta am mai avut una identică si nu a ținut mult bateria începea să se descarce din ce in ce mai repede si as vrea sa nu pățesc la fel si cu asta, cu ce as putea sa o încarc? B ateria de de 2150 mAh, cam ce încărcător ar fi bun?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Partea cu incarcarea tine de circuitul de incare din boxa. Acela trebuie sa opreasca incarcarea cand tensiunea ajunge la 4, 2V pe baterie. In acelasi timp acel circuit trebuie sa opreasca boxa daca tensiunea bateriei scade sub 2, 5V. Bateria se strica daca acel circuit lasa bateria sa se incarce peste 4, 2V. Prin urmare, merge orice incarcator de 5V (incarcarea depinde doar de circuitul de incarcare din boxa).

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu folosesc un cablu conectat la un port USB din calculator sau un incarcator mai slabut (de pana la 5-600mA, de la un telefon cu butoane. Dupa 2-3 ore de incarcare pot folosi bine boxa, chiar daca nu este incarcata complet bateria. Cand se descarca, o bag iarasi la incarcat.
Este preferabil sa nu folosesti boxa la volum maxim.
Boxa functioneaza de cca 2 ani si jumatate fara probleme. happy