| bz06kou a întrebat:

Imi puteti spune si mie de ce imi da blue screen cand incerc sa instalez windows xp? Nu stiu sigur daca imi face asa si la 7 pentru ca nu imi merge nici un DVD, ci doar CD.Dar la windows 7 nu cred ca imi da.Cine imi da o rezolvare buna ii dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| bonico a răspuns:

Salut,
Eu cred ca folosesti un sistem de operare (xp) care nu are inclus in el sata drivers aferent HDD-ului tau - pune-l in BIOS pe IDE nu AHCI si iti va merge. Ideal ar fi daca stii cum se face sa incluzi driverele SATA in SO Win XP si apoi bootezi cu el.

| bz06kou explică (pentru bonico):

Asta voiam sa incerc. Daca merge iti dau FUNDA.Ms de raspuns.

16 răspunsuri:
| PengiunS a răspuns:

Cam dupa cat timp iti da blue screen? Ajunge la faza cu partitiile? Cat de repede se incarca windowsul?

Cel mai probabil in proportie de 80% e hardu... Incearca cu un alt hard.

| bz06kou explică (pentru PengiunS):

Se incarca repede si face pana la faza cu partitiile.

| PengiunS a răspuns (pentru bz06kou):

Da atunci ar putea sa nu fie hardul, cand e el de vina se incarca cam foarte greu happy ar putea fi ceea ce zice bonico sau daca nu d obicei erorile blue screen apar atunci cand memoria ram a calculatorului nu functioneaza corespunzator dar aceasta nu este o regula.

| matrix100 a răspuns:

Erorile de tip blue screen sunt asociate cu erori fizice ale placutelor de memorie ram

| vladionut94 a răspuns:

Tare cred ca ai un pc extrem de vechi sau chiar antic de iti face asa din cauza hardului happy
ps: nu te mai chinu si fa un upgrade la un pc decent de 2015

| PengiunS a răspuns (pentru vladionut94):

Gresesti cand spui asta, ce zici daca am patit asta la un sistem i5? Cu hard disk cuparat de 6 luni? Aveam inca garantie si mi-au returnat banii, si nu era un hd ieftin, era wd de 1 tb, dupa 6 luni s-a dus si am avut grija de el.

| vladionut94 a răspuns (pentru PengiunS):

Te inteleg si eu am avut problema asta si ma sfatuit un prieten sa trec pe pe ssd de 120 gb si pot spune ca nu se compara cu 5 harduri fata de un ssd am opbservat ca sa inbunatatit pc cu 30% pe un i3 i3 3220

| bz06kou explică (pentru vladionut94):

rolling on the floor) mai bine taci frate daca nu stii.Te faci si de ras.

| vladionut94 a răspuns (pentru bz06kou):

Si vrea sa spui ca ai ceva pc cu niste specficati de gaming de ultima ora de iti instalez windows xp happy pun pariu ca nu ai mai mult 512 mp sau 1gb pe desktop

| bz06kou explică (pentru vladionut94):

laughing Am dual core, 4GB Ram si placa video de 2 GB.Si hardul de 120(asta chiar e cam slab).Si nu mai zice intr-una ca am PC prost ca nu am pus intrebarea sa ma critici, ci sa gasesc o rezolvare.winking

| vladionut94 a răspuns (pentru bz06kou):

Ai dreptate da nu-i vad rost nu stiu daca ma minti sau nu ca la specificatile astea ti ai pune un wind 7 si nu ai mai avea problema asta happy

| bz06kou explică (pentru vladionut94):

Am windows 7, dar nu imi place. Vreau un XP ca parca merge mult mai bine.winking

| vladionut94 a răspuns (pentru bz06kou):

Probabil merge mai bine in anumite privinte happy ps: windows xp este mort pentru Microsoft si nu iti poti pune anumite programe sau sa te joci anumite jocuri

| bz06kou explică (pentru vladionut94):

Jocurile merg toate.Dar programele, adevarat, nu merg toate.

| vladionut94 a răspuns (pentru bz06kou):

Nu chiar toate astea mai noi dupa 2013 nu merg numa cu win 7 sau 8/1