| alin_9439 a întrebat:

In 2012 am achizitionat un laptop bunicel (Toshiba satelite C855-12Z), bine inteles pe vremea lui isi facea treaba foarte bine, dar acum au inceput sa apara jocuri destul de noi si mi se pare ca e un pic cam batran, intrebarea mea e:
Ar fi ok daca i-as cumpara 2-3 componente suficient de bune sa faca fata cerintelor din ziua de azi sau ar trebui sa imi asamblez o unitate de la 0? Stiu ca un desktop e mai bun, dar cum as iesi mai ieftin? (Tinand cont de faptul ca as putea sa vand laptopul si sa mai pun din buzunar cam 1.000-2.000 de lei)
P.S Stie cineva un pret pentru acest laptop?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Stiu acesta idee insa este total gresita. In primul rand ca iesi mai scump. Ia ca exemplu un PC facut din fabrica si cauta separat aceleasi componente sa vezi ca iesi mai scump. Apoi ma sunt si chestii de compatibilitati pe care, un nespecialist, le poate scapa sin vedere. E adevarat ca poate iesi o unitate mai buna daca se pricepe perfect si are bani. Si eu mi-am facut pe bucati dar din piese vechi ca nu mi-am permis noi. E adevarat ca si atunci cand am luat piesele care le am din vechiul calculator, am luat ceva de calitate. De exemplu am luat alimentarea acum circa 10 ani cand abia aparusera ATX-urile moderne dar am luat ceva scump, de calitate. Placa de baza am luat-o mixta cu DDR2 si DDR 3. Cand am avut bani am schimbat procesorul apoi memoriile.
In ceea ce priveste ce piese vrei sa iei incepe cu placa de baza. Cauti pe net explicatii despre chipset-uri si vezi care-i mai bun si mai nou. Apoi te uiti si la socket. Acum sunt in voga socket-urile 1150 si 1151 (mai nou) la Intel si AM3+ si FM2+ (mai bun) la AMD. Apoi te uiti la procesorul corespunzator (pentru fiabilitate Intel, pentru pret AMD). Apoi te uiti la memorii. Pe placa de baza ele trebuie sa lucreze in mod natural si nu overclock-ate deoarece suprasolicita si placa de baza si sursa. Daca ai bani nu-i o problema! Apoi placa video. Astea sunt bune cele cu GTX. Mai ieftina 760 sau mai scumpa 960, 970. La sursa iti recomand minim 500 W si calificare Bronze 85+. Carcasa pentru mine nu conteaza dar poti sa-ti alegi una cum vrei, ATX fara sursa.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am vazut pe OLX ceva la 1900 lei. http://www.okazii.ro/......a143808045 Sa-l imbunatatesti n-ai cum. Cel mai bine il vinzi si-ti iei un PC. La peste 3500 lei iti iei un PC ca lumea.

| alin_9439 explică (pentru Salontanul):

Dai ai reptate, dar porblema e alta, eu am inteles de a un prieten ca daca iti asamblezi un singur o unitate (procesor/placa video/ rami etc) din cei 3500 lei poate iesi o unitate chiar mai buna de ca sunt cele disponibiloe pe piata (sper ca ia inteles unde bat) sti un site de pe care as putea sa ma informez?

| Salontanul a răspuns (pentru alin_9439):

Da. Stiu acesta idee insa este total gresita. In primul rand ca iesi mai scump. Ia ca exemplu un PC facut din fabrica si cauta separat aceleasi componente sa vezi ca iesi mai scump. Apoi ma sunt si chestii de compatibilitati pe care, un nespecialist, le poate scapa sin vedere. E adevarat ca poate iesi o unitate mai buna daca se pricepe perfect si are bani. Si eu mi-am facut pe bucati dar din piese vechi ca nu mi-am permis noi. E adevarat ca si atunci cand am luat piesele care le am din vechiul calculator, am luat ceva de calitate. De exemplu am luat alimentarea acum circa 10 ani cand abia aparusera ATX-urile moderne dar am luat ceva scump, de calitate. Placa de baza am luat-o mixta cu DDR2 si DDR 3. Cand am avut bani am schimbat procesorul apoi memoriile.
In ceea ce priveste ce piese vrei sa iei incepe cu placa de baza. Cauti pe net explicatii despre chipset-uri si vezi care-i mai bun si mai nou. Apoi te uiti si la socket. Acum sunt in voga socket-urile 1150 si 1151 (mai nou) la Intel si AM3+ si FM2+ (mai bun) la AMD. Apoi te uiti la procesorul corespunzator (pentru fiabilitate Intel, pentru pret AMD). Apoi te uiti la memorii. Pe placa de baza ele trebuie sa lucreze in mod natural si nu overclock-ate deoarece suprasolicita si placa de baza si sursa. Daca ai bani nu-i o problema! Apoi placa video. Astea sunt bune cele cu GTX. Mai ieftina 760 sau mai scumpa 960, 970. La sursa iti recomand minim 500 W si calificare Bronze 85+. Carcasa pentru mine nu conteaza dar poti sa-ti alegi una cum vrei, ATX fara sursa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Te poti documenta de pe net scriind ce vbrei si te poti uita si la cele facute gata: http://www.giz.ro/componente-pc/calculatoare-gaming-ieftine-14914/

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Laptopul nu e recomandat de gaming(numai dacă e peste 5.000 de lei )deoarece nu are răcire buna, te poți juca 4-5 ore apoi laptopul arde.

| ShREKT a răspuns:

Eu am calculatorul din 2006 si cu 800 de lei am componente bune si imi ruleaza chiar si gta 5 si jocuri asemanatoare

| alin_9439 explică (pentru ShREKT):

Scuze,dar asta nu prea ma ajuta.....Gen daca tot ai spus de vechiul tau PC imi poti spune ce model era si ce pisese ai adaugat s-au schimbat. big grin