| Raptorz a întrebat:

In aceasta vara as dori sa achizitionez un laptop Acer cu 4gb ram si procesor i3 in principiu.
Procesoarele i3 mi se par putin invechite. Daca mi-as cumpara un laptop cu i3, mai tarziu il pot schimba cu un i5(de exemplu)?
Daca da, se gasesc pe piata?
Nu prea ma pricep la laptop-uri, il cumpar in principiu pentru facultate, internet si jucuri gen metin2, minecraft, s4 league, lol, dota2, 4 story.
Si mai am o intrebare:
Daca un laptop costa in momentul de fata 1500lei credeti ca prin vara va scade pana la 1200lei?

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

99,9% dintre laptopurile actuale au procesorul lipit pe placă, așadar NU poți să-l schimbi.
E-adevărat, i3-ul e cam „demodat", dar nici pe departe un procesor slab.
Prețul acestor mașini nu se modifică foarte mult; e posibil să scadă, sau pur și simplu la un moment dat să dispară de pe piață înainte să îi mai scadă prețul. Dar ai putea eventual lua unul SH la un preț chiar mult mai bun.