| adriann12344321 a întrebat:

Salut TPU
Incerc sa pornesc calculatorul porneste se incarca dar cand trebuie sa scrie welcome apare doar mouse-ul si monitorul negru si poti misca mouse-ul...
Ce sa fac? Funda

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Cateva matanii, dupa care reinstalezi sistemul!

| cristimihailov a răspuns:

Salut, incearca sa il pornesti in safe mode si sa vezi ce se intampla.

Practic bootezi si din meniul de bootare al windows-ului (nu ala de unde booteaza calculatorul) alegi si tu safe mode cu network sau ceva pe acolo.

O sa astepti un pic, o sa se incarce, teoretic o sa se vada urat si apoi te joci si tu prin rezolutie, etc.

Apoi rebootezi si vezi ce ai facut.

In principiu parca se apasa f4 sau f5 sau f6... poate f8? sau f2? Ma rog... te prinzi tu.

| gelu1970 a răspuns:

Asa cum zice K0sti poti sa fci ceva matanii. insa inainteincearca doua lucruri:
starteaza cu F8 si alege optiunea:
"ultima configuratie valida ce a functionat". vezi daca reusesti sa startezi.
in cazul in care nu reusesti asculta daca hdd in momentul startarii iti scoate un sunet foarte slab, ce se repeta. in cazul acesta deschide pc, bineanteles fara sa fie conectat la curent, desconecteaza hdd si apoi conecteaza din nou. starteaza si vezi daca e vreo schimbare. spune daca ai reusit.