| Arthiom a întrebat:

Intrebare pentru cei ce se pricep la electronica.
Construiesc un semineu decorativ pentru clasa, am facut cadrul, l-am decorat sa arate ca unul real, dar problema vine la partea electrica. Am folosit un ventilator de pc (pentru ca nu este foarte zgomotos iar sunetul produs de aerul pe care il circula se aseamana cu "vuitul" unui foc in soba) 2 leduri galbene calde si unul rosu. Totul merge perfect, nici un defect. Ceea ce as vrea este sa induc in ledul rosu sau intr-un led rosu si unul galben o fluctuatie de curent, care sa faca luminatul sa semene cu palpairea focului. Cum nu am gasit nimic pe net, uitandu-ma in cutia mea cu piese, mi-a venit o alta idee. Am vazut un motor normal, cu perii (de la cdrom care deschide si inchide sertarul). Stiu ca aceste motoare produc mici fluctuatii care sunt corectate cu condensatoare de ceramica (100nF cred). Am vrut sa folosesc acele fluctuatii pentru a induce acel efect de "contact imperefect"in leduri, acea luminare intermitenta. Dupa mai multe incercarim am reusit sa obtin acel efect, dar ledul lumina foarte putin. Ce as putea sa fac? M-am gandit sa leg baza unui tranzistor npn sau chiar doi tranzistori la una din bornele motorului, dar nu a mers. Probabil fac ceva gresit. DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| usersimplu22 a răspuns:

Nici nu prea sunt scheme cu el. Poti folosi si experimenta o schema clasica:
http://www.awrr.com/flicker.html
becurile folosite sunt de genul:
http://www.miniatronics.com/......rchant.mvc
(consum mic (50 ma).
la noi gasesti numai albe (poate daca gasesti colorate in alta parte).

7 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

E cam scump si cu ce ai tu nu ai sa reusesti. Se face cu CI programatoare. De ce nu incerci o solutie mai simpla. Bec de 15W, 220V (cu filament-nu LED) conectat in serie cu un starter de neon (starter-ul trebuie sa asigure puterea becului). O sa palpaie (chiar daca nu ca o lumanare) dar efectul e placut.

| Arthiom explică (pentru horia2012):

As putea incerca varianta ta, dar am conceput acest element pentru a fi folosit fara alimentare de la priza. Am un controller arduino (a fost promotie odata pe ebay la un pack cu tranzistori, rezistori si niste servomotare+un cip lm384 cred, la care se adauga acest controller arduino), problema aici este ca nu imi dau seama cum sa il folosesc.

| horia2012 a răspuns (pentru Arthiom):

Sau alta schema clasica:
http://forum.allaboutcircuits.com/......ers.19075/

| Arthiom explică (pentru horia2012):

As fi vrut sa incerc folosind un cip 555 caci am un prieten ce se pricepe in domeniu, doar ca nu am avut de unde sa il cumpar. Am reusit sa obtin acel efect de contact imperfect la un led inca odata, si in loc sa conectez direct ledul, am legat baza unui tranzistor npn pentru a colecta acea fluctuatie, dar nu stiu cum, tranzistorul parca corecta fluctuatia, ledul lumina continuu. Am optat apoi pentru 3 oscilatoare care sa aprinda si sa stinga intermitent si aleatoriu 5 leduri(2 galbene si 3 rosii). Multumesc oricum pentru raspunsurile tale! Pe viitor poate imi vor fi de folos.

| horia2012 a răspuns (pentru Arthiom):

Ledul lumina permanent, probabil tranzistorul nu era polarizat corespunzator si era permanent deschis. Oricum, bine ca ai rezolvat.
Cu placere.

| usersimplu22 a răspuns (pentru Arthiom):

Nici nu prea sunt scheme cu el. Poti folosi si experimenta o schema clasica:
http://www.awrr.com/flicker.html
becurile folosite sunt de genul:
http://www.miniatronics.com/......rchant.mvc
(consum mic (50 ma).
la noi gasesti numai albe (poate daca gasesti colorate in alta parte).

| CPAElites a răspuns:

Poti folosii : http://cadouri-originale.com/images/instalatie-stea-1.jpg
Scoti din led-uri ca sa o poti folosi la voltaj mai mic! si schimbi led-urile ramase cu unele galbene si rosii!

| usersimplu22 a răspuns:

E destul de dificil ce vrei tu sa faci. si eu am avut ideea asta dar am renuntat si mi-am cumparat un ClassicFlame 23EFU31GRA de pe http://semineuelectric.com/. am salvat mult timp si in consecinta si ceva banuti.