| alinmarian504 a întrebat:

Mi-am achizitionat un router NETGEAR wgr614v9 si nu stiu sa mi-l configurez. Ei imi spun ca am nevoie de modem. Se poate configura fara modem? As dori sa imi raspunda cineva care are un router NETGEAR sau care se pricepe in domeniu foarte bine. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ce modem? Cine / unde spune asta?
https://www.youtube.com/watch?v=xlj7bJKYeYE
(doar că la pasul 6 - setarea securității legăturii wifi aș alege WPA2 nu WPE).
Dacă te referi la fraza „ Connect the router to the ADSL or cable modem..." din manualul de utilizare, ei bine, în ziua de azi când legătura digitală intră direct în casă (nu prin cablu TV sau linie telefonică), NU ai nevoie de niciun modem, pur și simplu pui cablul instalat de firma de internet în mufa WAN a router-ului tău.
http://www.downloads.netgear.com/files/GDC/WGR614V9/WGR614v9_SM_26Oct07.pdf (pag. 7).

| alinmarian504 explică:

@mihai69, la pasul 2 spune sa conectez modemul la pc. ce e modemul ala?