| sorinAP a întrebat:

Mi-am descărcat un film pe net si l-am copiat pe stick ca sa-l conectez la tv. Faza e ca pe pc îmi arata subtitrarea dar când il conectez la tv nu-mi arată.Am pus filmu in acelas folder cu subtitrarea si i-am pus si acelaș nume dar nu merge. Cum fac sa-mi apara subtitrarea si pe tv?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Vezi la setarile TV-ului, daca are ceva reglaje la redare filme, respectiv la subtitrari. Poate nu stie sa redea subtitrarea sau trebuie sa activezi subtitrarea (din setari sau din telecomanda).
Totodata, citeste si cartea /help-ul si vezi ce extensie trebuie sa aiba fisierul de subtitrare.

| sorinAP explică (pentru Bula):

Mi-am mai pus un film pe stick si l-am pus pe tv si avea subtitrare

3 răspunsuri:
| apocaliptic77 a răspuns:

Soluţia ar fi integrarea subtitrării în film. Poţi face în felul următor:
1. Se utilizeaza softuleztul AviAddXsub pentru a adauga subtitrarea in film.
Setarile pentru AviAddXsub sunt practic standard. Mergeti in tab-ul "Configuration 1" si selectati "CHAR SET"->"EST EUROPE", respectiv "Language Code"->"Romanian (ro)". Procesul a durat la mine 3 min, nu se face reencodare, deci nu se pierde din calitate. Sunt explicatii suplimentare pe pagina programelului. Se obtine in urma acestei etape un film in format divx. Puteti lasa extensia asa cum este (. divx), playerul tv-ului il vede. Puteti experimenta cu dimensiunea fontului, eu am lasat pentru inceput 22, dar evident puteti mari.
2. Puneti filmul pe un stick USB, apoi din telecomanda selectati USB si porniti filmul.
3.(esential) Apasati pe butonul 10 (a se vedea manualul, este butonul pentru activarea/selectia subtitrarii) pentru a activa subtitrarea. Pe ecran va apare "Subtitrare 1/1" sau ceva de genul asta. Predefinit subtitrarea este oprita.

| sorinAP explică (pentru apocaliptic77):

Am rezolvat trebuia doar sa dau pornit la subtitrari din telecomanda te la tv. Oricum mersi