| bibi5961 a întrebat:

o nelamurire, placile video de la laptop se pot monta si la pc? (si invers). sau sunt diferite cele pentru laptop fata de cele pentru pc. dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

De la ce crezi ca vine M-ul? mobile adica pentru laptopuri! Exemple, nVIDIA 720m, nVIDIA 840m etc. Si nu am avut sau auzit pana acum de laptop cu placa video detasabila :-? probabil o fi dar eu unul nu am dat de asa ceva pana acum, stiu ca i s-a prajit unui prieten placa video de pe un HP pavillion. Vezi inca o chestie importanta, placile video integrate sunt de fapt GPU-urile ce vin cu procesoarele, la Intel ai Intel hd graphics si la amd ai un amd radeon hd nu stiu cum numere multe etc... la cele cu placi video dedicate ai aceste gpu-uri dar ai si gpu-ul de pe placa video dedicata, sa-ti explic mai bine, uita-te aici : http://i.imgur.com/9eU28sa.jpg;) chestii bine de stiut deoarece descarci un joc si are ca default placa video integrata si nu stii de ce-ti merge la minim la 20 fps-uri cand tu ai placa video de 2gb+ si stii ca performantele pc-ului se incadreaza in sys req, asa am patit cu beamNG drive, era defaul Intel hd graphics... Altceva, ai grija sa-ti iei un cooler la laptop daca ai de gand sa joci jocuri heavy deoarece sunt sigur ca ai vrea ca laptopul sa te tina mai mult de 2 ani;) al meu se duce la 70 de grade, [am cooler], cu gta 4 setat pe maxim!

| Jipa95 a răspuns (pentru RB26DETT):

Alea-s toate jocurile tale? Slabuutz :))
http://tinypic.com/view.php?pic=nybw9x&s=8#.VMrA42iG_fc

| bibi5961 explică (pentru RB26DETT):

Deci toate placile video care au "m" sunt pentru laptop si cele fara sunt pentru pc? inclusiv cele amd au "m"? si care ar fi mai bune? amd sau nVIDIA?

| RB26DETT a răspuns (pentru bibi5961):

Http://www.notebookcheck.net/......844.0.html aici ai o lista cu mai toate placile video pentru laptopuri;)

| RB26DETT a răspuns (pentru Jipa95):

Stiu ca nu o duc cine stie ce la capitolul jocuri dar de obicei ma joc cu: http://i.imgur.com/5332R3s.jpg putin dar ma descurc binisor in toate, cu cele de la autodesk sunt incepator, cu ps si virtualdj am mai multa experienta :P
Jocurile au fost mai mult sa-mi testez laptopul :P de jucat ca daily ar fi gta 4 si beamng drive, restul nu m-au atras asa cine stie ce, am jucat war thunder in prostie pana am ajuns la tier 3 cu avioanele rusesti, iti recomand jocul daca nu l-ai jucat, e destul de tare! Problema este ca are o gramada de buguri enervante pe care daca vrei am timp sa ti le enumar :))
In rest nu ma prea omor cu gamingul ultimele jocuri nu-mi merg, gta 5 isi tot actualizeaza sys req-ul si deja procesorul nu-mi va face fata din ce am vazut... acum ceva timp ma incadram pe la mediu-high cu sistemul meu, acum nici la minim nu cred ca-mi mai merge macar la 20 fps :)) Tot o consola e mai buna pentru gaming :-j te costa mai putin una si te tine mult mai mult decat un pc la performantele in gaming... :-j

9 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu! Placile video de laptop nu se potrivesc la pc, si nici viceversa!

| valentin75 a răspuns:

Salut! Placile video de la laptop nu pot fi utilizate la un pc (desktop). Sunt foarte putine laptopuri care suporta inlocuirea placii video. La desktop pe poti schimba usor! Totul se face in functie de slotul pe care se monteaza acea placa video (adica, cum se prinde de placa de baza (se imbina)!

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Nu prea ai cum sa le montez de la Laptop la PC big grineoarce Laptop (sunt intregrate multe+ca sunt de dimensiuni mici si are alta tehnologie )Si la PC:Sunt de dimensiuni MARI si au alta tehnologie. Succes.

| Greenthrone75 a răspuns:

Http://www.giz.ro/......-uri-3643/ Sper sa iti fie de ajutor!

| csmin a răspuns:

La laptop-uri se foloseste tehnologie la nivel micriscopic nu este ca la pc caci acesta are dimensiuni mult mai mari si o tehnologie putin mai avansata