| PuFiLiCi98 a întrebat:

O sa imi cumpar router. Eu am doua calculatoare. Stiu ca routerul de baga in priza si intra cablul ala de la net (RDS)in router. Faza e ca nu stiu cum pot prinde dupa aceea net...adica trebuie sa imi cumpar un stick ...cv in genu' si sa il pun la calculator?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Ai două opțiuni:
1. Îți cumperi un router oarecare și două cabluri de net. Conectezi router-ul tău la modemul de la RDS, apoi cele două cabluri le conectezi la porturile LAN de pe router și la cele două calculatoare.
2.Îți cumperi router wireless și două plăci de rețea wireless, una pentru fiecare PC. Conectezi router-ul wireless la modemul RDS și ai net la ambele PC-uri.
Eu zic că prima variantă este ceva mai simplă și mai ieftină. Întreabă și tu pe cineva la magazin dacă știe vreo metodă mai simplă și mai ieftină.

1 răspuns:
| Alin1009 a răspuns:

Pai daca ai doua calculatoare de masa indicat este sa le tragi net prin cablu ca sa ai viteza mai mare daca vrei sa tragi ceva, daca ai laptop nu e nici o problema ca au ele wi-fi. Dar sa-ti raspund mai concret la intrebarea ta, da, se numesc adaptopare wireless

http://www.emag.ro/adaptoare_ethernet/sort-priceasc