| Skynox a întrebat:

Problema mea este ca am lag in MC... Sistemu--ul meu este:
- 1GB RAM
- Placa Video 256 MB RAM Intel Chyper Family (ceva de genu)
- Proces PENTIUM 4 3.00 gHZ
Vreau sa stiu cum pot sa nu mai am lag in MineCraft. Dau FundaVOT.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nici nu-i de mirare. placa video e apa cu pamant, memoria ram insuficienta. I-ati alt pc eventual fa un upgrade de compenente celui actual.

| immaBeast a răspuns:

Ai un sistem slab, normal că ai lag.
Intră la setările video şi setează-le pe toate pe low ( dacă nu şti să faci asta, caută pe internet, găseşti o grămadă de ghiduri ) şi instalează OptiFine ( pe versiunea 1.8 nu a apărut OF-ul, doar pe versiunile anterioare ).
Altă metodă nu este, acceptă realitatea, ai un calculator slab.

| pattlebass a răspuns:

Buna! Ai lag deoarece ai RAM mic, trebuie ai cam vreo 4 GB ca sa nu ai prea mult lag, dar pentru mai multe FPS-uri (60-70) iti trebuie o placa video noua, mai mare, si programul Optifine.
Pentru si mai multe FPS-uri in joc dai toate setarile video de la MC si de la Optifine pe OFF sau pe LOW. Poti cauta tutoriale pe Youtube pentru ajutor mai explicit! Sper ca te-am ajutat!

| Skynox explică:

Imi voi lua cat de curand placa video nVIDIA de 512 si inca 1 gb ram. Multumesc de raspunsuri.