| FloriniReaL a întrebat:

Recent mi s-a stricat calculatorul asa ca am incercat sa il repun in functiune pe cel vechi. L-am curatat, resoftat s.a.m.d insa am o problema. Am 2 placute de RAM DDR2 [cred] de 512 fiecare. Acum un an (cand l-am folosit ultima oara, inainte sa il pun pe cel nou) citea 1024 gb RAM, acum imi citeste doar 767. De asemenea, citeste ambele placute (asa imi indica). Posibile rezolvari? Sau macar sa stiu de la ce. Multumesc!

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca iti citeste doar 768 inseamna ca ai una de 512 si un 256. Daca ti se defecteaza o placuta nu mai o citeste deloc nu are cum sa citeasca o cantitate mai mica de memorie.

Instaleaza CPU-Z si in tabul memorry iti arata fiecare slot in parte cu cata memorie e ocupat.

| FloriniReaL explică (pentru Intruder19):

Nu are nici o logica. Nu am schimbat nimic. Inainte aveam 1gb. Pe ambele placute scrie 512mb. Astept si alte raspunsuri

| Intruder19 a răspuns (pentru FloriniReaL):

Atunci vezi in bios sa nu ai restul de 256 mb rezervati pentru placa video integrata. Un reset de bios ar trebui sa rezolve asta.