| Darky13 a întrebat:

Salut vreau sa stiu daca placa mea de baza la pc suporta placi video de drr5!
Placa De baza: P8H61-M LX3 PLUS R2.0
P.S. :As dori sa raspunda Si profesionisti IT! happy

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Memoria ram a plăcii grafice nu are legătură cu tipul de ram disponibil în calculator, ci doar cu slotul în care se va conecta, slot care trebuie să fie compatibil cu placa de bază, altfel nu va funcţiona sau nu va potrivi în slot.De exemplu o placă video PCI-e v3 nu va fi compatibilă cu o placă de bază ce are slot PCI-E v1; la fel şi în cazul sloturilor AGP.AGP x8 nu este compatibil cu AGP x16, numai invers.Succes

7 răspunsuri:
| dudu13 a răspuns:

Iti suporta placa video ddr5 happy aceeasi treaba am si eu.

| YoChriss a răspuns:

Salut! Aici scrie ca nu suporta DDR5: http://www.emag.ro/......EMYKKBBBM/ Suporta pana la DDR3. O zi buna!

| Garsonfane1979 a răspuns:

Da suporta! Memoria ram nu are treaba cu memoria gddr de la placa video http://bit.ly/1fUVnkp

| tomthecat a răspuns:

Când se menţionează că placa de bază suportă memorii DDR3, acest lucru se referă la MEMORIA RAM! Deci nu e vorba de memoria dedicată a plăcii video! Părerea mea este că suportă memorie DDR5 (evident, mă refer la memoria plăcii video) deoarece această placă de bază este prevăzută cu slot PCI-E x16

| McBoy a răspuns:

Iti suporta frate.

| Darky13 explică:

Va multumesc!