| MrOvy a întrebat:

Tocmai mi-am schimbat procesorul de cateva minute si nu stiu ce sa fac, adica aud coolerul ca se invarte la maxim (face putina galagie, iar la precedentul care era mai slab nu facea deloc).
Oare trebuie sa astept un timp sa se stabilizeze perfect si sa se aseze pasta termoconductoare perfect?
Precizez ca am pus un strat subtire/exact cat e nevoie de pasta pe toata suprafata procesorului.
Va rog sa raspundeti doar cei care chair se pricep.

2 răspunsuri:
| THCC a răspuns:

Ai verificat temperatura procesorului? daca e tot acelasi cooler si se invarte la maxim inseamna ca se incalzeste tare procesorul, probabil nu ai pus pasta termoconductoare bine. Verifica temperaturile cu Speedfan.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Pai cooler-ul trebuie sa functioneze neaparat - altfel s-ar incalzi si s-ar opri - oricum trebuie sa functioneze macar o luna ca sa vezi daca lucreaza sau nu la maximum, insa depinde ce lucrezi pe calculator - asta iti mareste sau iti micsoreaza capacitatea de lucru!