| ghitza a întrebat:

Salut TPU
Vreau sa imi cumpar un laptop. Vreau sa il folosesc pentru jocuri gen cs, metin2, sa vizionez filme si ce am nevoie pentru scoala. Am citi pe internet despre procesoare, placi video s.a. Am intrat pe un site si am cautat laptopuri dupa anumite caracteristici alese de mine. Dupa asta, am ales 3 laptopuri, si anume:

Lenovo G580 cu procesor Intel® CoreTM i7

Samsung NP300E5X-S02RO cu procesor Intel® CoreTM i3

Asus K56CM-XX011D cu procesor Intel® CoreTM i5

Stiu ca procesoarele sunt diferite, dar din categoria lor, acestea 3 mi s-au parut cel mai ok in raportul calitate pret.

Mai pe scurt, vreau ca sa aiba o placa video buna si sa nu am de asteptat 5/10 minute pana ce deschide un program/film/joc.

Care credeti ca este mai ok? Sau, imi puteti recomanda voi altele?

6 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Care e bugetul maxim de care dispui?
Scrie si modelul de procesor ca sa stim ce comparam si din ce serie fac parte!
Recomandarea e oricum sa arunci un ochi maine pe magazinele online - e Black Friday! http://laptopnews.ro/black-friday-2012-romania-23-noiembrie.html
Succes!

| John1973 a răspuns:

Acest laptop este foarte bun http://bit.ly/1xtaxqr

| ewgy a răspuns:

Iti dai seama ca cel mai bun, dintre cele 3 e cel cu cu procesor Intel® CoreTM i7, fiind cel mai nou, laptopul meu are procesor ntel® CoreTM i5 si e buun, adica nu stau 5/10 minute pane se deschide un program/film/joc, tinand cont ca il folosesc pentru asa ceva, dar depinde foarte mult si de celelalte caracteristici

| ghitza explică (pentru ewgy):

Pai stiu ca cel cu i7 e cel imi bun, dar ma gandeam ca pentru jocuri.filme.si alte programe care nu necesita mai mult de 4gb rami, o placa video nu cine stie cat de mare, sunt bune si celelalte. Si asteptam si alte exemple, cu caracteristici aproape la fel cu cele ale laptopurilor pe care le-am ales.

| ewgy a răspuns (pentru ghitza):

Din cate am auzit i3 nu e stralucit, ti-am zis ca i5 merge bine, eu sincer m-am uitat la caracteristici pe net si am ales din magazin ce era mai apropiat de bun si ieftin, dar sunt multumita de el

| Palaghianu_Emi_1993 a răspuns:

Asus K56CM-XX011D cu procesor Intel® CoreTM i5
este foarte bun, si eu am un laptop in genwinking
Tot ASUS cu acelasi procesor.
Merge foarte bine pe jocuri, si grafica la filme este foarte buna.
N-am asteptat mai mult de 20 secunde sa deschid un joc niciodatawinking