| Kaido a întrebat:

Vreau sa imi iau o baterie de 3900 m A pentru un telefon Samsung S4 mini. Insa am inteles ca poate dauna telefonului. Bateria pe care o am acum e de 1900 m A. Stie cineva daca Samsung S4 mini rezista la o baterie de 3900 m A? Va rog sa raspunda cei care se pricep in domeniu.

2 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

3900 e cam mult. Asa o capacitate e sigur falsa - nu se poate face usor la aceleasi dimensiuni o baterie cu o capacitate cu mult mai mare. Probabil acea baterie are o capacitate chiar mai mica decat cea originala si in plus poate fi si de calitate proasta - se umfla, ia foc...
In plus atat incarcatorul cat si telefonul sunt facute pentru un anumit tip de baterie. Alta baterie poate avea rezistenta interna mai mica si poate suprasolicita incarcatorul, poate avea alte tensiuni la anumite nivele de incarcare, caz in care telefonul nu va mai afisa corect gradul de incarcare al bateriei, la fel nu va mai putea indica corect sfarsitul incarcarii si in consecinta incarcarea s-ar putea face peste nivelul 100% fara sa se opreasca si atunci bateria se umfla, se produc gaze (hidrogen), poate lua foc, poate exploda.

Deci, cel mai sigur e sa se foloseasca baterii normale care functioneaza corect.

| notefree a răspuns:

Aici ii o chestie găsești si de 4000 mah dar sunt chinezării proaste
Au existat cazuri in care telefoane au explodat din cauza ca au aveau o imitație de baterie
Din cate stiu Samsung nu produce o baterie de pe 2000 de mah pentru s4 mini
Mai bine cumperi o baterie externa