| PCDemon a întrebat:

Salut TPUro!

Am o MARE problema cu calculatorul.

Am Windows 7 Ultimate 32-bits.
Nu am realizat pana acum cateva zile, dar nu pot juca anumite jocuri.
Imi da mereu " Game Application has stopped working. ".
Si nu e de la cerintele mele, ca am calculator foarte bun.

Cred 90% ca ar putea fi vina lui Windows 7.
Si daca este vina lui Win7, este vreo solutie ( in afara de a-mi baga XP-ul ) sa pot juca jocurile pe care le vreau? Sunt 90% ca pe XP ar merge, dar m-am atasat de Win7, nu vreau sa-l formatez si sa-i pun XP. Daca stie cineva ceva cu care ma poate ajuta, va rog din suflet, rapsundeti la aceasta intrebare!

Multumesc!

12 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Activeaza-ti windowsulo cu asta :

http://fisierulmeu.ro/22IKRKFMYLEU/WindowsActivator-exe.html

Apoi faci update-uri la greu asa cum a zis dorikut.

Succes!

| JaJe a răspuns:

De unde stii ca 90% este din vina windows-ului?
Eu am Windows 7 Ultimate x64 atat pe PC cat si pe laptop, ambele sunt performante, si la ambele imi merg bine toate jocurile!

In cazul tau, problema ceea mai comuna la jocuri nu este lipsa de automatic updates sau ca este windows 7 piratat, nu are treaba una cu alta.

Eu cred ca tu, la jocuri cand le instalezi faci o greseala destul de banala cum ar fi:

-Dupa instalare, instalezi ultimele versiuni (patch, ceea ce este recomandat) dar folosesti crack care nu este compactibil cu versiunea noua.

-Instalezi jocul fara patch-uri, dar folosesti crack-uri orbeste, in sensul ca nu dai importanta care-i versiuni de joc este compactibila.

Raspunsurile lui dorikut, Alynutza, bogdan26, sunt total inutile (no offence)

Cat despre antivirus, este posibil, sunt unele crack-uri ale jocului care unele antivirus-uri le gaseste drept Virus (cand in realitate nu este un virus propriu-zis) Incearca sa dezactivezi temporar antivirus-ul si sa verifici daca crack-ul mai este disponibil in folderul jocului si incearca, daca face la fel, inseamna ca nu este de vina antivirus-ului!

Alte motive nu imi vin in minte, dar retine, nu poate fi din cauza windows-ului! numai in cazul in care sunt jocuri vechi de 10 ani care au fost configurate special pentru Windows 98/ME/XP si nu vor functiona deloc sau nu vor functiona corect pe Vista/Windows 7 cum ar fi Red Alert 2 sau Starcraft.

Numai bine!

| dorikut a răspuns:

Asigura-te ca sistemul tau de operare este la zi. Multe probleme de compatibilitate au fost rezolvate de la primul build al W7 pana acum.

O metoda de a instala update-urile cumulativ ar fi instalarea Service Pack 1 (la aceasta data fiind ultimul aparut oficial).

Succes!

| elycrissro a răspuns:

Maximax, jocurile mai vechi sunt facute pentru windows XP, tu poti incerca sa faci o corelare pe xp din propietati...
"... uite cum faci dupa ce il instalezi, dai click dreapta pe iconita > propietati > Compatibilitate > si alegi Windows SP3, normal ar trebui sa fie selectat, iti ramane sa dai OK si gata. rulezi programul si spor..."

Read more: http://www.byetsoft.eu/......uto-b.html

| unknownn a răspuns:

Daca ai calculator foarte bun(cum te laudai tu)de ce ai 32 bit?
Poate fi si de la rami, daca n-ai 4 gb minim, n-ai ce cauta cu windows 7 la tine in PC

Linux la putere

| Claudiu2011 a răspuns:

Eu am exact windows 7 pe 32 de biti pe laptop.mie imi merg jocurile dar nu toate ca am placa video nu prea buna.dar pot juca aproape orice joc.nu stiu daca e din cauza windowsului. daca nu au mers de la inceput de cand ai bagat windows poate e de la windows nu stiu ce sa zic.ai bagat toate driverele? dai clic dreapta pe my computer dai personalize si acolo gasesti in fereastra care se deschide device manager. intra acolo si vezi daca e ceva cu semnul exclamarii si daca e inseamna ca nu e instalat bine sau nu l ai deloc dai pe el si dai sa ti caute programul online si vezi daca merge.incearca. daca nu merge nici asa cauta alta versiune de windows 7. e f probabil sa fie de la windows.

| PCDemon explică:

Am Win7 piratat, deci daca activez Automatic Update... nu prea ar fi bine nici asa, doar vreau sa pot juca jocuri pe care in mod normal pe XP merg. Am un prieten care are acelasi joc pe XP si lui ai merge, si are si cerinte mult mai proaste decat al meu! Va rog ajutati-ma!

| PCDemon explică:

@bogdan26
Am Windows 7 Ultimate 32-bits activat.

@Alynutza
Fiindca majoritatea programelor merg pe 32-bits, si nu ma laudam, doar ziceam in mare cum e calculatorul meu, ca doar nu era sa ma apuc sa scriu fiecare componenta ce este.

| PCDemon explică:

@criss266
Am incercat. Am auzit ca poate fi de la ANTIVIRUS NOD32. E adevarat?

| PCDemon explică:

Gata. Mi-am luat calculator nou cu Windows 7 x64 cu licenta. Acum toate jocurile merg struna. Multumesc de ajutor oricum! happy

| nicu_9291 a răspuns:

Hello la toata lumea spre surprinderea multora probleme de genu inca se intampla si in 2017 eu am avut un sistem praf da praf rau la modu ca aveam 1 gb rami 512 mb video si ce credeti? Nfs underground 2 mergea brici sistemul era pe 32 in xp acum facand aproape in fiecare an up grade nu vrea sa mearga pe os 7 cu 16 gb rami 2 gb video si procesor i3 da aceeasi eroare has stopped... Rezolvare

| Balasoiu_Cosmin_1988 a răspuns:

Cine poate sa-mi spuna ce problema am si eu, ca am un laptop Asus X55A de o saptamana, luat nou instalat windows 7 pe 64 biti ca doar pe atata suporta din fabrica si nu-mi merg jocurile vechi, gen kill switch, nitro family sau altele... nu stiu de ce, cine ma poate ajuta, stiu orice detaliu despre laptop si stiu sa ajung in orice colt, dar problema asta nu pot sa o rezolv, mersi anticipat