| Alexxxxxx34 a întrebat:

Salut tuturor! Actual, am un laptop Asus X51R {[(NU am nevoie de raspunsuri si comentarii ca am un laptop vechi, na, dupa posibilitati, mai bine asa decat deloc)]}, si vreau sa va spun ca are 2 placute de 512mb ram ( 512MB-667MHz DDR2-667 PC2-5300, 200p SODIMM, 1.8v ), -2 placute, logic, in 2 sloturi- si as dori sa inlocuies o placuta de 512mb de ram cu una de 1gb ( 1024MB-667MHz DDR2-667 PC2-5300, 200p SODIMM, 1.8v ). Totul OK. Dupa aceea, o sa instalez windows 8.1 PRO (-cumparat-). Intrebarea este: O SA MEARGA OK sau NU O SA MEARGA OK. Am incercat cu 1gb default dar se misca ca un Vista in 512mb ram sau 7 in vreo 890mb. Vreau pareri decat de la cei care stiu ce taste apasa cand le apasa si care se pricep -nu cat-de-cat, ca asa poate spune oricine-. Sper ca am fost explicit, eu am un DVD bootabil cu Windows 7 Starter pe care o sa il instalez la max. 6 pareri ca merge rau. Subliniez:
Windows XP, Windows VISTA
--------------------------------------
nu imi pun orice ar fi! Date suplimentare:
Procesor INTEL Core Duo 1. 73Ghz
Chipset ATI Radeon XPress 1100
Placa video ATI Radeon 200M Series
Hard Disk 2.5" 9.5 mm SATA HDD; SATA 80GB/120GB/160G; Support 5400 rpm
Recomand citirea tuturor datelor.
Multumesc. Alex.

Răspuns Câştigător
| InspiratieDIY a răspuns:

Salut,

Uite aici gasesti toate informatiile necesare.
http://windows.microsoft.com/ro-ro/windows-8/system-requirements
Procesorul tau, daca am gasit bine, este un T2080, adica un procesor ce suporta arhitectura doar de 32bits (nu vei putea instala win pe 64 bits) si care nu prea respecta acele cerinte din link-ul dat mai sus.
Poti incerca cu Win 8.1 simplu, nu Pro, acela are cerinte mai mici.
Se recomanda un minim de 2 GB pentru Win 8.1 sa mearga cat de cat, dar nu numai memoria e cea care ajuta, mai e procesorul, placa de baza cu cipseturile ei etc.
Eu sunt sigur ca o sa iti mearga mai bine cu 1.5 gb si win 8.1 simplu.
Cei de la Microsoft se lauda ca Win 8.1 are cerinte mai mici ca win 7 si de aceea isi permit sa il instaleze si pe tablete.

Spor la treaba!

| Alexxxxxx34 explică (pentru InspiratieDIY):

Multumesc foarte mult! Voi folosi Pro pe Desktop. Super blog (y)winking

| Alexxxxxx34 explică (pentru InspiratieDIY):

Http://inspiratiediy.blogspot.ro/......ie-a4.html Super! Bine ca nu mai cumpar maine 20 de plicuri;)

| InspiratieDIY a răspuns (pentru Alexxxxxx34):

Multumesc si cu multa placere!

4 răspunsuri:
| Alexxxxxx34 explică:

Am uitat, eu l-am primit cu Windows Vista Professional -I did not like, do not like and not to like ever (cred ca majoritatea stiu ce spun, chiar si Microsoftwinking- and not to go back to him forever. Pentru cei ce nu stiu engleza https://translate.google.ro!