| goodfriend a întrebat:

Salut tuturor. Am o întrebare în privința wifi. Nu demultima mi-am schimbat rueful în casa și cu excepția laptopului cele late dispozitive: tableta și telefonul îl arata avind semnal puternic dar vinde sa mă conectez scrie,, salvat și securizat" Cum pot rezolva aceata problema. Dau funda celui a cărui sfat mă va ajuta. happy

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

De obicei ala care nu poate fi "fortat" se prinde singur! Nu vorbim de routere de acum 12 ani...
Banuiesc ca nu e cazul! Ca idee, eu am un TP-Link WR841N...nu a existat sa nu ma pot conecta cu vreun dispozitiv la el, nici calculatoarele mai noi sau mai vechi care-mi vin la reparat, nici prieteni care mai vin pe la mine cu telefoane mai noi sau mai vechi...mie mi se pare suspecta chestia asta cu ne-pututul! Ori e defect, ori e lipsa stiinta!

In articolul asta: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/ ...am spus acolo cum trebuie setat wireless-ul pentru compatibilitatea cu diverse dispozitive mai vechi si pentru a se evita asemenea probleme!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu toate dispozitivele WiFi din clasa „n" sunt compatibile unele cu altele - e clar cazul tău aici. Mă tem că trebuie să schimbi iar pouter-ul (nu poți pune adaptoare externe compatibile la tabletă și telefon), altfel nu prea ai cum rezolva problema. Dacă e luat nou din magazin, și nu au trecut multe zile, ar fi normal să te lase să alegi alt model plătind doar o diferență de preț.

| K0sti a răspuns (pentru mihai69):

Toate routerele existente pe piata au standardul b/g/n...deci, despre ce vorbim? Nu e n, e b, sau g...

| mihai69 a răspuns (pentru K0sti):

Atunci poate îmi explici de ce nu merg cu orice device? Am întâlnit de prea multe ori tâmpenia asta, că m-am săturat. Și doar la cele care au și „n"-ul. De ce nu trec mai jos (b, g) în mod automat, dacă nu se pot conecta? Întreabă producătorii... probabil nici măcar nu s-au gândit la asta.

| K0sti a răspuns (pentru mihai69):

Ai posibilitatea in setarile wireless la "Mode" sa-l pui pe ce vrei, b/g sau b/g/n. Dar asta implica sa stii si device-ul conectat pe ce lucreaza. Implicit vine pe "mixed", ceea ce e corect, insa producatorul iti lasa posibilitatea sa alegi. Dar cum lumea habar nu are ce e aia si pe deasupra o mai doare si in popou si nu pune mana sa citeasca si sa aprofundeze problema, suporta consecintele. Tehnica nu e pentru oricine!

PS: Tu nu vezi ca ei nu sunt in stare sa scrie doua propozitii fara greseli, ce sa mai vorbim de restul! Ai un exemplu elocvent in intrebarea pusa mai sus!

| mihai69 a răspuns (pentru K0sti):

Am găsit router care nu putea fi forțat doar pe mod b/g. Idioți. De aia am și spus că e mai simplu să schimbe router-ul cu totul.
În plus, dacă tot pot avea viteză mare, de ce să se limiteze doar la câțiva Mbps?

| K0sti a răspuns (pentru mihai69):

De obicei ala care nu poate fi "fortat" se prinde singur! Nu vorbim de routere de acum 12 ani...
Banuiesc ca nu e cazul! Ca idee, eu am un TP-Link WR841N...nu a existat sa nu ma pot conecta cu vreun dispozitiv la el, nici calculatoarele mai noi sau mai vechi care-mi vin la reparat, nici prieteni care mai vin pe la mine cu telefoane mai noi sau mai vechi...mie mi se pare suspecta chestia asta cu ne-pututul! Ori e defect, ori e lipsa stiinta!

In articolul asta: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/ ...am spus acolo cum trebuie setat wireless-ul pentru compatibilitatea cu diverse dispozitive mai vechi si pentru a se evita asemenea probleme!