| T4zu a întrebat:

Salut tuturor. Care este viteza recomandata pentru a inscriptiona un dvd cu continut video pentru a se putea vedea si la dvd-player la televizor, dar si la calculator?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

DVD playerele sunt compatibile cu toate vitezele din standard (4, 8,16), deci n-ai probleme cu viteza ci cu formatul in care faci DVD-ul. Ca si regula cu cat vrei ca informatia sa fie mai aproape de cea originala cu atat viteza trebuie sa fie mai mica. Sa zicem ce vrei sa faci un film sa-l vezi si pe comp dar si pe player, recomandat e 4x, viteza standard pentru DVD-uri, la viteza asta filmul va fi afisat aproape la aceeasi calitate ca si originalul, daca insa vrei un disc cu putine date de procesat in paralel dar care sa fie accesibile rapid, niste serializari de exemplu, atunci il faci la viteza mare. Te-ai prins?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza viteza de scriere ci formatul in care este continutul.De pilda un film.mkv il poti vedea la pc dar la dvd player nu. Toate filmele trebuie sa fie in format AVI. Pozele stiu ca le citeste dvd-ul. Mi se pare ca pe dvd-player scrie ce foemate suporta si ce modele de cd-dvd-uri.

| atlasscolar a răspuns:

Viteza minima este de 8x.
FUNDA?

| T4zu explică (pentru atlasscolar):

Bun, asta stiu si eu si recomandata?

| mateir84 a răspuns:

Eu scriu mereu la 4x, iar pentru filme folosesc un DVD-RW Rewritable si pot sa scriu din nou ce film vreau.