| alexandrunaj a întrebat:

Un coleg m-a pacalit sa imi fac cont pe un site,dupa ce m-am logat am aflat ca era un site de chat (gen conversatii si relatii) dupa am aflat ca pe profilul meu era o harta care marca zona din apropierea blocului meu? Se poate sa imi fi aflat cineva adresa fix, avand in vedere ca si sub apartamentul meu cat si deasupra sunt alti locatari? Harta nu era fixata central pe zona mea, eu stau si in zona de centru a orasului. ce ziceti se poate sa afle unde stau, din datele alea se da si inaltimea la care se afla calculatorul meu? Sunt destul de speriata. PS:Asta e contul iubitului meu.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poate afla nimeni in modul asta exact unde stai. Insa exista programe care afla localizarea celui care are contractul de internet pe care te-ai logat

| alexandrunaj explică (pentru Brigaela):

Adica cineva poate fi aflat locatia mea, am contractul pe adresa de pe care am intrat.

| Brigaela a răspuns (pentru alexandrunaj):

Daca ai inchiriat, nu te intereseaza ca iti afla locatia, fiindca inseamna ca domiciliul in alta parte. Era mai rau daca nu stateai in locatie, ci erai proprietarul casei. Norocul tau ca e doar o locatie si nimic mai mult.
In alta ordine de idei, nu stiu cat e de periculos. E posibil sa fii tinta unor traficanti de carne vie si colegul tau sa te fi vandut unei retele care sa incerce sa te foloseasca pentru prostitutie, dar cred ca asta se intampla rar. E bine sa fii atenta in urmatoarea perioada, sa nu mergi nicaieri cu persoane necunoscute, sa nu iesi noaptea, sa nu consumi alcool sau bauturi si mancare oferite de persoane necunoscute

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai linistita nu s-a chinuit nimeni sa iti afle adresa. Pe baza ip-ului, locatia aproximativa ti-o poate afla orice site pe care il accesezi, dar nu ii pasa nimanui unde stai.

| K0sti a răspuns:

laughing Chiar ca esti de speriat...

| justadream94 a răspuns:

Nu poate afla nimeni nimic.Ma rog, se poate afla dar nu au ce sa faca cu aceste date..Adica tu ai intrat pe un site, pc-ul tau are un ip si acel ip a fost furnizat site-ului pe care ai intrat..Si cu acel ip poate sa localizeze pc-ul dar in nici un caz nu o sa vina careva la usa ta. laughing

Plus ca e greu sa afle, nu e asa simplu si iarasi nu e usor de aflat lcatia exacta si nici apartamentul sau etajul.

Doar daca esti vreo terorista ai putea sa iti faci griji, in rest nu ai treaba.