| RăzvanP06 a întrebat:

Salut utilizatori TPU! As vrea sa stiu daca este posibil sa instalez Windows 8 X64 peste Windows 8.1 X86, Tin sa mentionez ca am procesor de X64 dar eu vreau sa stiu daca este posibila chestia asta? Stiu ca imi pierd toate fisierele din C.Dar vreau sa stiu daca se poate trece de la un windows mai nou la unul mai vechi cu versiuni diferite!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Te duci pe partitia respectiva-advanced option. Daca nu merge inseamna ca Windows tau este de fapt un upgrade, dar ma cam indoiesc si atunci trebuie sa descarci o alta imagine ISO.

17 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Poti, dar cel mai bine ar fi sa-l instalezi pe curat!

| horia2012 a răspuns:

Cata filozofie pentru instalarea Windows-ului. Poti instala orice fel de Windows peste orice fel de Windows, singurul lucru de care sa tii cont e s-o faci prin bootare.
Atata timp cat instalezi pe aceeasi partitie (C), nu pierzi nimic de pe celelalte partitii.

| RăzvanP06 explică (pentru horia2012):

Ok deci tot ce trebuie sa fac este sa fac instakare Custom si atata? nu?

| horia2012 a răspuns (pentru RăzvanP06):

Exact. Custom Advanced. Stergi, formatezi C si instalezi. Dar inainte, salveaza daca mai ai ceva pe C pe alte partitii.

| RăzvanP06 explică (pentru horia2012):

Bun deci când dau acolo dau pe format la C? Dar daca nu imi arata optiunile acelea? Daca le arata decolorat (inutilizabile)

| RăzvanP06 explică (pentru horia2012):

Ok mersi ai funda de la mine!

| RăzvanP06 explică (pentru horia2012):

Dar mai am o intrebare... big grin deci daca de exemplu am un joc instalat pe partitia E/F si eu imi reinstalez Windows-ul, voi mai putea deschide acel joc dupa? Sau trebuie sa il reinstalez?

| horia2012 a răspuns (pentru RăzvanP06):

95% nu trebuie sa le mai reinstalezi. Dar mai sunt jocuri care anumite fisiere le baga in C. Oricum trebuie sa vezi unde salveaza acel joc, ca sa poti copia pe alta partitie si pe urma sa le copiezi inapoi.(multe salveaza in My documents), iar asta se sterge odata cu instalarea Windows-ului.

| RăzvanP06 explică (pentru horia2012):

Da syiu chestia asta. se salveaza Save data!

| horia2012 a răspuns (pentru RăzvanP06):

OK.Save data sau Profile..depinde de joc.

| horia2012 a răspuns (pentru RăzvanP06):

Te duci pe partitia respectiva-advanced option. Daca nu merge inseamna ca Windows tau este de fapt un upgrade, dar ma cam indoiesc si atunci trebuie sa descarci o alta imagine ISO.

| Skullduggery a răspuns:

Da, este posibil. Este ca si cum ai vrea sa treci de la Windows 8 la Windows 7 findca te-ai plictisit de el.
Si daca vrei sa nu iti pierzi fisierele din C iti recomand sa cumperi un HDD extern (hard disk) de vreo 100 GB (depinde cat ocupa fisierele din C) si sa le stochezi in hard disk. Apoi, dupa ce ai instalat Windows-ul dorit, le poti pune inapoi sau daca nu vrei, le poti lasa in HDD-ul extern si sa nu il deconectezi niciodata de la PC-ul tau.
Sper ca te-am ajutat!

| RăzvanP06 explică (pentru Skullduggery):

Deci ca sa ma lamuresc: Trebuie sa introduc DVD-ul boot-abil si sa dau pe "Upgrade" sau pe "Custom", si vreau si cateva sfaturi... adica imi va merge greu PC-ul daca fac cu Upgrade?, daca fac Custom imi voi pierde fiserele din celelate Partitii? Daca ai fii tu in situatia asta, ce ai face?, eu personal vreau sa nu mai folosesc Windows 8.1 are multe erori si porneste mai greu, in plus oricum treceam la alt windows pentru ca la acesta imi arata disk usage 100% si eu vreau sa joc "NEAPARAT" jocul Titanfall care merge doar pe X64!

| Skullduggery a răspuns (pentru RăzvanP06):

Daca nu mai vrei ca PC-ul tau sa foloseasca Windows 8.1 ai putea oricand sa treci la Windows 7 x64.Iar daca vrei sa continui cu Windows 8, eu iti recomand sa mergi la un specialist.

| RăzvanP06 explică (pentru Skullduggery):

Eu vreau sa trec de la Windows 8.1 X86 la Windows 8 X64

| Skullduggery a răspuns (pentru RăzvanP06):

Daca ai Windows 8 cumparat ar trebuie sa poti face asta fara probleme, deoarece versiunea 8.1 este doar un update pana la urma.
Dar faptul ca tu vrei sa treci de la x86 la x64 este mai complicat.
Du-te la un specialist! sau poti sa astepti ca Titanfall sa apara si pe x86

| Perusul a răspuns:

Bine ar fi sa, i-l pui de la zero nu peste altul ca sa nu te trezești cu pc in flăcări

| RăzvanP06 explică (pentru Perusul):

Pai pe internet am vazut tutoriale cum sa reci de la o versiune de 32 de biti la una cu 64 de biti dar acolo a selectat optiunea "Upgrade" si a spus ca se duc toate fisierele si a m-ai spus ca ar fi bine sa fac backup! Pentru mine nu e o problema "Mare" daca pierd niste fisiere din C pentru ca majoritatea fisierelor sunt in D si F. Deci ce sa inteleg? Daca fac Upgrade pierd sau nu fisierele?