| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa cumpar un router wireless. Si cum se face cu el? Dupa ce vine doar "il bagi in priza" sau il configurezi de pe pc cu cd-ul lui?

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Depinde de firma de la care ai internet. La unele (RDS) doar introduci un user și o parolă și merge, la altele se face configurarea automată și merge fără nici un fel de intervenții, la mine...trebuie să clonez adresa MAC, IP-uri, DNS-uri și toate cele, plus o aplicație de securizare cu server, user și parolă. Pe contractul de la internet, ar trebui să ai toate detaliile.
Aproape toate routerele au metode diferite de instalare, unele au un CD cu drivere, altele (al meu de exemplu) au o interfață integrată prin intermediul căreia poți face configurarea în doar câteva minute, chiar și de pe un telefon sau tabletă.
Orice router vine la pachet cu un adaptor de alimentare pe care „îl bagi în priză" și cu un cablu de rețea scurt cu mufe RJ45 la ambele capete.
După ce alimentezi router-ul, introduci mufa cablului tău de internet în portul „WAN", de obicei primul din dreapta, apoi iei cablul de rețea ce a venit cu router-ul și introduci o mufă într-unul din porturile „LAN", oricare din ele și celălalt capăt în placa de rețea, acolo unde aveai în mod normal cablul de internet.
Ții apăsat circa 10 secunde pe butonul de reset al router-ului și aștepți cam un minut.
Dacă ai un CD, îl introduci, dacă nu, deschizi browser-ul de internet și în log de „google" ar trebui să îți apară interfața de configurare a router-ului.
Citește și instrucțiunile de pe manualul router-ului, te vor ajuta foarte mult.

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Il cumperi, despachetezi, bagi cablul rj45 in pc, bagi cablul de la net in wan, bagi in priza, stai 2 minute sa se initializeze si il setezi. E indicat sa NU folosest cd-ul(de multe ori da erori).
http://essentialroit.blogspot.ro/......oerds.html

| AlexFX810 a răspuns:

Il bagi in priza, normal. Firul de la internetul prin cablu il mai bagi in el si dupa il configurezi.

| Albu_Alexandru_1972 a răspuns:

Trebuie sa il instalezi in calculator(iti da un CD).