| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa fac un magnet electric. Dar nu stiu cum sa conectez cuiul si sarma la baterie... Ne-a zis D-nul profesor ca un cui legat cu sarma conectate la o baterie, sunt ca un magnet de metale usoare. Dar nu am fost prea atent si nu am inteles unde conectez bateria? Unul de sarma si de cui? Astept Raspuns, dau FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Jango a răspuns:

Foarte usor in primul rand cred ca esti a-VI-a pentru ca la fizica inveti asa ceva... bun ai un cui. sarma trebuie sa fie izolata! daca nu va face un scurt circuit. daca nu ai un fir izolat demonteaza o jucarie electrica si rupe firele. Bun sa zicem ca ai firul izolat infasoara-l pe cui (nu trebuie sa faca contact cu cuiul) cele doua capete ale firului trebuie sa faca contact cu o baterie dupa ce ai facut contactele cuiul va atrage metalul daca schimbi + cu - cuiul va respinge metale! daca nu ai inteles chiar tot contacteaza-ma la id-ul vladynsky_vlad@yahoo.com iti pot trimite o schema a circuitului facuta simplu in paintwinking sper ca ti-am fost de ajutor big grin si o mica funda nu strica big grin

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Twitter a răspuns:

Magnet electric?laughing Presupun ca te referi la un Electro-Magnet laughing

| agentulagent a răspuns:

Salut. ca sa se comporte cuiul ca magnet trebuie sa faci pe cui un bobinaj cu o litza. Infasori uniform lita pe cui in mai multe straturi, apoi capetele litzei le conectezi la o baterie si cuiul se comporta ca un magnet. Sper sa-ti fi fost de ajutor.

| Sweety25 a răspuns:

Nu stiu!

| Adrian_Calancea_1996 a răspuns:

Salut! pentru a face un magnet elecric iti trebuie un cui sau un alt ax matalic si sarma.
se infasoara aproximativ 200-300 spire la minim 3-5 volti apoi conectezi ambele capete ale sarmei la bateri.
si inca ceva vazi sa aiba un amperaj cat mai mare, cu cat este amperajul mai mare este si puterea magnetica mai mare