| DOLFY a întrebat:

vreau sa imi iau internet. nu am prea multe variante, stau la tara unde nu ie tras nici un fel de cablu. Acum am internet de la Orange si nu sunt deloc multumit de el am 5gb trafic consum in viteza de 7mb/s dupa consumarea traficului revin la viteza de 128mb/s care este una foarte slaba. Am auzit ca ar mai fi o posibilitate de la RDS tot prin stik. cel mai tare ma intereseaza traficul, cat trafic dau?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

RDS nu are limita de trafic dar vitezele sunt până în 3 mb/sec.Și eu am stick de la ei și merge cam nasol și în oraș daopi în zone izolate.
Bine eu am abonement pe cablu fiberlink 200(net de 200 mb/sec) și l-am primit bonus.
Daca ai telefon fix pe Telekom poți face abonament de internet de la ei.Nu te aștepata să mearga netu cu 200 mb/sec că nu va funcționa cu mai mult de 10 mb/sec, da de 20 ron eu zic că e ok, versus un ab de date de la Vodfone unde ai aceeași viteză și plătești 9€ pentru un Gb trafic.Succes

| OrangeHelper a răspuns:

Salut,

Daca doresti, poti opta pentru un abonament cu mai mult trafic. Oferta o poti gasi aici:http://oran.ge/1r86lKv.

Cu prietenie,
Orange Helper

| anonim_4396 a răspuns (pentru OrangeHelper):

Sa fim seriosi ca nici Orange=ul nu exeleaza in serviciu. O ruda de-a mea doar ce si-a facut abonament de internet de la Orange si dupa trei luni de semnal „trei linii", acum se taraie cu doar o linie semanl si viteza scazuta desi nu adepasit limita de trafic.A telefonat si la robotel si pana sa intre cineva sa raspunda a durat 1 ora si ceva si nici macar nu l-a rezolvat. Raspunsul operatorului a fost „asteptati vreo cateva zile" si va reveni semanlul.A asteptat toata luna si tot nu a venit. Factura e factura si nu tine cont de serviciile dvs. Parerea mea este ca e bataie de joc. Mai ales acum de sarbatori, toti cei ce au Orange in zona, au si nervii intinsi la maxim.

| AlexL28 a răspuns:

Tu crezi ca 128 kb/s e viteza mica? Al merg in general cu 30 kb/s...dar macar e nelimitat si la fel ca tine, nu am de ales... Oricum, dupa cate spune Windows-ul, in 60 de zile am mancat aproape 30 de Gb, deci 5 Gb pe luna mi-ar fi imposibil de putin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexL28):

Eu,par example am de la Vodafone cu doar 500 de mb trafic si dupa depasirea limitei merg cu 0, 16 mbps.iti dai seama. Abia astept sa termin contractul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexL28):

Salut. Toate retelele si toate neturile prin stick de internet fac asa. 5 giga trafic este ceva, iar 128 de mbps este totusi o viteza buna pentru navigarea pe net.Din pacate astea sunt ofertele din partea internetului mobil cu sim de telefon.
Nu te sfatuiesc sa treci la alta retea deoarece TOATE au aceeas politica.Plus de asta stam la mila vremii, cum bate nitel mai tare vantul sau ploua, semanlu sau viteza de trfic va fi ingreunata.RDS prin stick merge dar numai la oras si nici macar in toate orasele ci doar in cele mari.
La tara cu rds iti vei da cu pumnii in cap. Sfatul meu este sa continui cu Orange dar sa te limitezi tu in folosirea internetului, mai ales clipuri video sau jocuri pe facebook care acestea fac trafic mare, Timpul oferit internetului de asemenea, mai mic.Asta e.Eu am de la Vodafone cu numai 500 de mb si acum merg cu doar 0, 16 mbps. De descarcat ceva...imi pun pofta in cui. Dupa ce termin contractul voi trece si eu la Orange deoarece au oferte mai bune si semanlul aria de acoperire mai mare.