| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi iau un SSD pe care sa imi pun Windows-ul.
Eu acum am Windows 7, si ma gandesc dupa ce imi pun SSD sa trec direct la Windows 8 sau 10...Si as vrea sa stiu,daca instalez Windows-ul pe SSD, cum sterg Windows-ul 7 de pe HardDisk fara sa il reformatez, sau sa sterg ceva din partitia unde nu este Windowsul ( pe partitia C am windows-ul si pe partitia D am alte chestii care nu vreau sa se piarda)...

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Cand bootezi calculatorul si selectezi ordinea de bootare partitia de pe SSD va fi cea importanta. ce ai pe HDD in C devine neesential si poate fi sters fara vreo problema

de asemenea se poate formata partitia fara sa afecteze D-ul
ai o gramada de utilitati. cel mai cunoscut e partition magic

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru Danzell):

Deci daca selectez sa booteze de pe SSD, pot sterge lejer Windows-ul din C?

| Danzell a răspuns (pentru Qweerrrtttyyy):

Da. am impresia ca o poti face direct din install cu format partition. si apoi sa instalezi pe partitia de pe ssd.

| anonim_4396 explică (pentru Qweerrrtttyyy):

Mai intai bagi SSD-ul, ii faci seatri de conectare dupa care bagi dvd-ul cu windows in unitate si la instalare alegi SSd.Se instaleaza acolo. Abia apoi, dupa ce ai instalat win 10 in SSD, mai poti baga odata dvd- cu win in unitate si cand ajungi la partitii stergi C-ul, il formatezi si stergi, tot hardul sau ce vrei tu. La urmatoarea repornire iti va fi afisat cum ca HDD-ul nu are windows(un mesaj gen „introsuceti cd sau floppy).Dar mai ai si otpiunea de aboota din SSD.Deci daca formatezi C si lasi C-ul fara windows, adica nu mai bagi nicun windows in HDD, ei fi intampinat de mesaj ca nu ai sistem de operare. Asa zic.Or SSD-ul ruleaza separat cu sistem de operare.HDD-ul zic ca ramane gol. NU am facut asa ceva, dar cred ca SSD-ul va rula autonom, fara treaba acu HDD_ul.

| anonim_4396 explică (pentru Danzell):

Asa da, dar mai poate folosi hardul dupa aceea? SSD-ul nu e independent, adica nu are treaba cu hardul, in sensul sa-l poata face ca spatiu de stocare. ramane HDD-ul gol fara trebuinta, daca nu este win pe el?

| Danzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Da se poate folosi. SSD-ul e un alt spatiu de stocare la fel ca un HDD. diferenta e ca un SSD e mai rapid, si are mai putine parti mecanice care se pot strica. insa e mai scump si poate stoca mult mai putin decat pe un HDD.

modul e utilizare e identic. poti instala un sistem de operare pe orice vrei tu. card sd, stick usb, sdd, hdd, atat timp cat ai spatiu pe ele
si la fel, poate fi utilizat sa stochezi date atat timp cat ai spatiu.

mai nou, tendinta e sa se instaleze windowsul pe SDD pentru ca e mai rapid iar HDD-ul pe post de storage.

| anonim_4396 explică (pentru Danzell):

Da,dar si mai scump.Bineinteles ca si eu mi-as dori un SSD dar din pacate cand m-am uitat la pret, mi-a trecut pofta. Cine sta bine cu finantle isi permite.

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu chiar, eu de o luna strang bani, si mna nu stau foarte bine cu finantele happy

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am inteles ce vrei sa faci,dar practic fara windows nu poti vedea nimic pe pc.
Intelegi,windowsul este un sistem de operare,adica el face operartiile si daca il stergi,cine mai face operatiile. Eu zic sa muti pozele si ce mai ai in D si sa formatezi numai C ca sa fie liber. Tu ai vrea ca hardul tau sa fie ca un spatiu de stocare dar fara windwosu nu poti face nimic.
Muta pozele si ce mai ai In D apoi bagi un windows in unitate,dai restart si la pornire cand instalezi,formatezi numai partitia C si instalezi windowsul tot in C.
Dupa aceea mergi la start-clcik dreapta pe computer-manage-disk manager si de acolo dai click dreapta pe local disc C-ingustare volum (Shrink volume). Faci volumul mai mic in C. Dupa ingustarea volumului iti va aparea o partitie fara nume,adica spatiu liber si nefolosit.Ori ii atribui o litera, ori extinzi partitia D ca sa ocupe si acel volum. Dar fara o partitie cu windows, nu va merge nimic.
Asa vei avea spatiu de stocare si hard, si vei putea folosi si ssd-ul pentru alte manevre si jocuri. Sper ca ai inteles. daca vrei, te ajut prin team viewer sa ingustezi C si sa extinzi mai mult volumul D.

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu zic sa bag Windows-ul pe SSD, nu zic "fara windows" ca stiu si eu ca nu am cum happy.Dar zic ca vreau sa mut Windows-ul de pe HDD pe SSD

| Danzell a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca ai inteles ce vrea sa faca. vrea sa instaleze windows 10 pe SSD si apoi sa goleasca C-ul de pe HDD in care e windows-ul vechi. atat timp cat la instalare face instalul pe SSD, si seteaza apoi ordinea de bootare C-ul poate fi formatat fara problema.

| EneCristian a răspuns:

Ram? ce ram ai amice ca tu iti iei ssd bine zis dar daca ai 2 ram si bagi w10 ai facut o mancare de peste sau ai taiat frunza la caini ca iti mananca resursele si nu poti face nimic. Booteaza calculatorul, pune partitia ssd si pastreaza hdd pentru cand faci rost de un stick, apoi bootezi pe hdd, iei ce informatii iti trebuie si il stergi. Asa le ai pe stick si te vor tine macar 1 an, 2 sau pana le treci inapoi pe ssd.

| Qweerrrtttyyy a răspuns (pentru EneCristian):

4gb RAM, procesor 3, 2Ghz