| alin9669 a întrebat:

Vreau sa imi pun niste rami la laptopul acesta: http://www.emag.ro/......7KRXBBBM/.
Intrebarea e daca pot sa imi pun orice fel de rami pe el, evident pe ddr3 si frecventa de 1600 Mhz? Am vazut ca mai e ceva cu CL 11, 15... Ce reprezinta? http://www.altex.ro/......rder/price Dintre acestia care e mai bun? Ce parere aveti de firma crucial? Si exista diferenta intre ramii de laptop si de PC? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Da, exista diferente intre ce e pe desktop si ce e pe laptop.
1. Tie iti trebuie ram ULV. adica de 1.35V
2. Altex e o gluma daca vrei componente
3. Vezi ca laptop-ul tau are un singur slot ram, deci cumperi direct o placuta de 8gb.
4. cl11, 15 etc is latentele de la memoria ram. E o intarziere a memoriei ram. Cu cat acea valoare e mai mica, cu atat mai bine.
Cam orice firma e ok, ca memoria ram rezista in general, de asta majoritateaproducatorilor dau foarte multi ani garantie la memoria ram.
Pentru laptop-ul tau, eu iti recomand:
http://www.pcgarage.ro/......00mhz-cl9/
Ai garantie cata vrei(mori tu pana se termina garantia), latenta mica, frecventa ok si cel mai important: e compatibila.

| alin9669 explică (pentru sltlp):

Multumesc Frumos!

| alin9669 explică (pentru sltlp):

Pai si sigur suporta 8Gb pe o placuta? Adica 8+4 integrati=12? Sau o suporta doar 4 pe o placuta, cu cei integrati=8?

| sltlp a răspuns (pentru alin9669):

Laptop-ul ala are teoretic doar un slot de ram si ala ocupat, cu cel de 4. Daca nu stiu bine, sa imi spui. E lipit de placa de baza? mai bine desfaci si te uiti ca sa fie 100% sigur.

6 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

CL vine de la CAS (column access strobe) Latency.
Adica durata de timp necesara ca procesorul sa acceseze informatia stocata pe RAM
Cu cat acel CL are un numar mai mare cu atat dureaza mai mult.
insa valorile sunt atat de neinsemnate incat nu vei observa vreo diferenta.

E ceea ce numesc eu consumer grade marketing bullshit.

sa zicem CL 12 cea mai mare latenta.
O memorie RAM DDR3 1600Mhz CL 12 are latenta de cam 13.75 ns (nanosecunde)
adica 0. 0000000002 secunde
1s = 1 miliard de nanosecunde.
deci absolut nesemnificativ

sfatul meu e sa iti iei cea mai ieftina varianta

dintre cele 2 din link Kingston-ul e pentru PC.
daca vrei ceva mai multe variante iti recomand sa te uiti pe PCgarage sau Emag.
uite aici exemple
http://www.pcgarage.ro/......ntare-135/

| alin9669 explică (pentru Danzell):

Si daca mi s-a stricat si bateria, cam cat costa o baterie pentru acest medel?

| alin9669 explică:

Slotul de răni e liber, aia 4 Gb răni sunt încorporați pe placă de bază.