| Eternal a întrebat:

Salut.Vreau sa-mi instalez windows 7 ultimate pe 64 bit(n-am avut niciodata pe windows 7 pe 64). Intrebarea mea este care-s diferentele de 32 bit si de 64bit? 2.Ar functiona bine daca am un desktop (are vo 3 ani si ceva), procesor AMD athlon II x2 215, 2 GB ram, placa video e NVIDIA GeForce 8200? Dau funda cine ma ajuta

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Parerea mea e sa stai tot pe windows x32. Windws pe x32 este limitat la 3.5gb memorie ram, pe cat x64 suporta maximum 192gb memorie ram. Poti instala fara probleme si versiunea pe x64, dar nu are rost atata timp cat pc-ul tau are numai 2gb memorie ram.

Bft!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat nu ai mai mult de 4G de ram nu ai nevoie de wind pe 64biti, la 2 G e chiar recomandat sa il folosesti pe ala pe 32 ca foloseste mai putine resurse

| StefanKogut a răspuns:

Cerintele minime pentru 64bit sunt: RAM minim 4GB! Deci sistemul tau nu este in acest moment compatibil cu tehnologia amd64, dar poate fi upgradat cu inca 2GB de memorie. Dupa aia poti sa instalezi orice versiune de win 64bit sau linux 64bit pe el.

| Viktor_Nikodim_1996 a răspuns:

Trebuie cel putin 4 gb in sus deci ramai de 32 biti avantajul este cati merg unele aplicatii dar si jocuri aparute noi ramai la 32