| Alexxxxxx34 a întrebat:

Vreau sa va spun ca nu vreau sa va fac creierul sa se blocheze happy. Folosesc Xubuntu 4.04.1 ceva de genul si merge destul de bine, pe un GB de ram. Dar pe video online ( Youtube, etc.) e varza. XP merge rau, pentru ca imi face hardul sa se miste ca un melc, dar video online merge perfect! Cum sunt un fan Youtube si video, am si un canal de Youtube, nu stiu ce sa fac! Cum sa fac cu XP sa mearga bine in toate punctele de vedere pentru ca Vista si 7 merg naspa pe 1GB de ram? Cum as putea sa fac hardul mai viu in XP ca si pe Vista, 7, 8, 8.1, Ubuntu, Xubuntu? Astept raspunsuri legate de viteza hardului happy

11 răspunsuri:
| CinevaNou a răspuns:

Sigur e din cauza programelor instalate. XP nu iti foloseste atat de intensiv hard-disk-ul. Mai ales daca dezactivezi system restore si alte servicii o sa se aproprie de 0. Folosesti cumva chrome?

| Alexxxxxx34 explică (pentru CinevaNou):

Ce servicii trebuie sa dezactivez? Folosesc Mozilla Firefox.

| CinevaNou a răspuns (pentru Alexxxxxx34):

Daca nu ai activat si altceva, doar system restore trebuie dezactivat. Dar problema ta e clar de la programele instalate. Incearca sa mai dezinstalezi din ce nu folosesti, in loc sa le lasi sa ruleze toata ziua.

| Alexxxxxx34 explică (pentru CinevaNou):

Nu am programe decat BitDefender, CCleaner, Flash Player si Mozilla.

| CinevaNou a răspuns (pentru Alexxxxxx34):

Si daca scoti bitdefender?

| Alexxxxxx34 explică (pentru CinevaNou):

Nu mai am antivirus!

| CinevaNou a răspuns (pentru Alexxxxxx34):

Si totusi ceva iti foloseste hardul incontinuu? Cam dubios, ai ut0rrent pornit sau ceva de download?
Descarca process explorer de la sysinternals si selecteaza la columns sa vezi si activitatea pe harddisk(read/write/read bytes/ etc.) si vezi care proces iti foloseste incontinuu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai adaugi un giga ram, cauti un windows 7 original si va merge bine.Acum depinde si de placa video daca e buna sau nu. Ubuntu merge pe video online deoarece e facut pentru asta.La alte capitole e la pamant.E un sistem de operare de ...servere.

| Alexxxxxx34 explică (pentru anonim_4396):

Scuze, nu ii mai pot adauga 1GB ram si pe Ubuntu am aceeasi problema, desi stiu ca e facut pentru asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alexxxxxx34):

Cumperi atunci o placuta de doi giga si o schimbi cu cea de 1.

| Alexxxxxx34 explică (pentru anonim_4396):

Placa de baza nu suporta 2GB am un laptop foarte vechi.