| IchigoWolf a întrebat:

Salutare. A comandat cineva de pe amazon.co.uk ("amazon"-ul Angliei)? Daca da, imi poate raspunde la cateva intrebari, va rog happy? :

1. E de incredere?
2.Cam in cat timp ajunge in Romania?
3.Cat ii taxa de transport, si daca de la o anumita suma in sus nu e cumva gratuit?
4.Este taxa vamala, avand in vedere ca suntem din UE?
5.Numai cu PayPal si/sau card se poate comanda?
6. Daca iti ia banii de pe card...trebuie sa ai lire sterline pe el? Sau ii oke si in ron?
7. Din nou... e de incredere? (nu vreau sa iau teapa)

Multumiri anticipate happy

Răspuns Câştigător
| brandiburu a răspuns:

1. E ca si cum ai intreba "Microsoft produce Windows?". Este cel mai de incredere.
2. Mai rapid decat Posta Romana (chiar daca primesti un plic dintr-o localitate alaturata) si chiar la concurenta cu multe servicii de curierat particulare. Bineinteles, exista si exceptii dar sunt extrem de rare si, de obicei, exista explicatii serioase pentru ele.
3. Depinde de ce firma iti livreaza produsul.
4. Daca produsul vine dintr-o tara UE nu exista taxe vamale. Daca vine din SUA sau tari non-UE exista.
5. Din ce stiu cam da. PayPal-ul este mai recomandat, chiar daca dureaza putin mai mult de creat contul. Practic furnizorul are dovada platii instant si toata lumea este mult mai linistita.
6. Nu. De exemplu am un card VISA Electron facut la ING. Produsul costa 50 lire sterline. Presupun ca in lei ar insemna 200 lei. Pun un 220-250 lei pe card (prefer sa scot maine diferenta decat sa ma trezesc la 23:00 ca mai trebuie un 2-3 lei pe card). Cand fac plata e treaba bancii cum ia banii mei (lei) si cum ii da catre furnizor (in lire).
7. Amazon reprezinta o afacere atat de mare si de profitabila incat nu are absolut nimeni interes in scamatorii care afecteaza increderea clientilor si, automat, afacerile in sine. Este mult mai de incredere decat multe magazine on`line de pe la noi.

2 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

E de incredere dar poate dura pana la 2 luni pana iti ajunge pachetul. Prin urmare sa nu te sperii daca vezi ca intarzie.
Daca ai Paypal (iti faci cont gratis si iti inregistrezi cardul cu toate datele corecte - > https://www.paypal.com/ ) atunci banii ti se convertesc automat in lire/euro/etc. Daca ai doar card si contul e in lei atunci trebuie sa-ti faci cont in lire, dar e mult mai simplu sa-ti inregistrezi cardul la Paypal.E si mai sigur.
Taxa depinde de produs, cand finalizezi comanda o sa-ti dea ei taxa afisata si toate costurile.

| ღLoveღMusicღ a răspuns:

Ei bine depinde ce comanzi este taxa si este de incredere, depinde si unde stai in cat timp iti aduce si trebuie sa ai cont pe amazon si eu comandat si aveam lire da cred ca trebuie sa ai lire si numa cu paypal sau mastercard sau etc. adica cardurile bancare si taxa vamala si cu taxa de transpot sunt incluse aman2 deci depinde unde stai mie mia adus in ct si am dat p taxa vreo 20 de lire.
funda?