| octav005 a întrebat:

Salutare, am gasit pe youtube un videoclip 1080p50 si am cautat pe net ce este acel 50. Cadre pe secunda. este vreo diferenta intre 1080p30 si 1080p50. eu nu vad nici o diferenta la miscare.

6 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Cadre pe secunda, exprima numarul de cadre trimise pe ecran intr-o secunda. 30 de cadre pe secunda este o valoare standard. De obicei 50 de cadre pe secunda gasesti la filme de actiune, sau acolo unde camerele cu care se filmeaza se misca brusc, si atunci se elimina acel lag creat. Prin urmare, diferentele sunt sesizabile, dar vorbim aici de tipul de videoclip la care ne uitam.

| horia2012 a răspuns:

Vezi aici diferenta, in special la jocuri:
http://www.30vs60.com/formula1.php
stanga-30, dreapta-60. Te uiti pe rand, prima data la 30. Poti sa alegi jocul.

| CPAElites a răspuns:

"eu nu vad nici o diferenta la miscare." schimba-ti pc-ul si vei simti big grin

| dragosbogdan001 a răspuns:

Deci am invatat acum cativa ani la tehnologie, nu mai stiu cati, si mi-a ramas in minte. O succesiune de 25-30 imagini pe secunda creierul uman o percepe ca pe o miscare continua. Cu cat sunt mai multe imagini pe secunda, cu atat calitatea devine mai mare. Dar bineinteles depinde si de pixeli (pete de culoare), care vad ca ai 1080 aici, adica full HD.

| BobiTheBoi a răspuns:

Cadre pe scunda, sau frame-uri. in 1080p30 sunt 30 de fps(cadre), iar in 1080p50 50fps.

| Rav3n a răspuns:

Diferenta consta in cadre cu detalii mai bune, un timp de raspuns mai mic si mai putin lag (in jocuri). Cand joci ceva se simte diferenta happy