Întrebare recomandată | IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Salutare
Am și eu o întrebare
vreau sa-mi cumpăr o camera foto
Am de ales intre Nikon d3200 și intre Canon powershot 50hs cel cu zoom de 50x știți voi care.
voi ce ați alege dintre cele 2 aparate unu este dslr adică Nikon d3200 și unul aparat compact adică non powershot sx50hs
ce alegeți
dau funda
și avantaje și dezavantaje plusuri și minusuri
aștept răspunsurile dumneavoastră

9 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Nikon 3200

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru gelu1970):

De ce?

| gelu1970 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Eu am una si sunt ffff multumit de ea. in plus, in comparative, in aproape toate iese castigator. cauta in google Nikon 3200 vs Canon... si te vei convinge.
in sensus ca te atrage mai mult Canon, cumpara Canon. de asemenea e o camera foto buna.
bafta.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru gelu1970):

Ma cam atrage zoom ul ei dar vreau și claritate
nu știu pe ce găsesc claritate
cred ca pe dslr adică pe Nikon d3200 voi găsi cei trebuie adică claritate maxima
cum face poze dslr-ul tau

| gelu1970 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Zoom, ca si megapixeli nu e important in alegerea unei camere foto. trebuie in primul rand sa te uiti la marimea senzorului, care in acest caz e net superior ceea ce ofera Nikon 3200 cu respect la ceea ce are incorporat Canon e dublu si asta e foarte important. nu ti-am raspuns deoarece eram pe telefon si aveam baterie putina. 3200 e unul din vedetele firmei Nikon avand in vedere calitate pret. in plus daca reusesti sa gasesti unul cu obiectiv 18-105, e ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D3200 dublu kit daca vrei acoperire mare.
+ calitate mult mai buna a imaginii in absolut toate conditiile
+ control mai bun, ergonomie superioara
+ posibilitati extinse de accesorizare
+ durata de viata mai mare a bateriei
- odata cu accesoriile, scade portabilitatea si creste locul ocupat
- vizorul e cam intunecos fata de dslr-uri mai smechere

SX 50 HS IS - l-ai luat cu tine, eventual cu acumulatori de rezerva si ai tot ce-ti trebuie pentru filmat si pozat fara bataie de cap

In locul tau, daca as vrea o camera pe care sa o am la mine mereu, as merge pe 50hs

Daca vrei un compromis bun intre ele, vezi si de un fuji xm1 sau xa1, asta daca nu vrei superzoom. Daca vrei superzoom, vezi si de un Panasonic din seria tz.

| BaiatDeGaşcă a răspuns:

Nikon 3200

| TMAlexandra a răspuns:

De ce nu întrebi firma? Intră pe site și îi poți contacta. Îți vor răspunde. Așa am făcut și eu. Eu am D5000.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru TMAlexandra):

Ce sa întreb firma laughing))