| sexfan a întrebat:

Salutare!
Am mare nevoie de cateva sfaturi de la un expert in domeniul PC-urilor.
Am un laptop de 7-8 luni, nu mi-a dat mari batai de cap pana acum, chiar se purta la nivelul asteptarilor, i-am instalat Windowsul acum 2 luni (la Chip, in Slatina) si de vreo 2 saptamani face cam urat.
Se misca greu, mi se blocheaza si youtube uneori. Este lent in mod special cand lucrez pe internet.
Aveam Avast, dar am ajuns la concluzia ca nu isi face treaba, deci am luat trialul de la AVG(nici o schimbare).
Imi recomandati un backup(nu ma intereseaza fisierele in mod special), sau un antivirus?
Daca da, care?
Sunt deschisa la orice alte sugestii.
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Dragosmarian a răspuns:

Buna! Antivirusul avast isi face treaba destul de bine daca vrei altceva orienteaza'te spre kaspersky, nod32 iar in legatura cu pc-ul tau ar fi bun un utilitar gen CCleaner sau Advanced system care 6 sau Tuneup utilities ca faca putina curatenie si poti sa-i faci si o defragmentare la hdd apropo ce windows ai? sper sa-ti fie de ajutor, numai bine!

| K0sti a răspuns:

Poate trebuie curatit coolerul de praf, mai ales acum ca au venit caldurile! E simptom de racire insuficienta, daca spui ca windows-ul e ok!

| xBro a răspuns:

Frate daca vrei sa-ti mearga bine pc-ul / laptop-ul dai un rr la windows si i-ati urmatoarele programe :

1.Nod32 [ anti-virus ]
2. Tune Up Utilities 2013
3.Ccleaner
4.KingSoftPc DOCTOR
5. Microsoft Security Essentials

Eu programele astea le folosesc si n-am probleme, dar fii atent ca nod32 te tine 1 luna [ licienta ] si tune-up 14 zile din cate stiu eu, dar la tune-up iti iei product key-ul de pe net scrii numele / prenumele, ocupatia bagi product key-ul de pe net si gata, iar la nod32 il reinstalezi dupa o luna sa iti poti face iar licienta, BAFTA! happy