| SynapseNinja a întrebat:

Am o întrebare. O rudă de-a mea vrea să își facă un magazin online și acum e în demararea înregistrării fiscale. Și-a dat comandă de magazin online și softuri tot, însă mai are nevoie de un domeniu și câteva subdomenii, găzduire web și certificat SSL. Îmi puteți recomanda o firmă sau mai multe de unde își poate cumpăra toate aceste lucruri la prețuri convenabile? De precizat este că: găzduirea web să fie cât mai mare (să aibă spațiu de stocare de preferat nelimitat) deoarece magazinul ei se va tot mări. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sa contacteze firma RCS-RDS, au servere pentru hosting si servicii bune, la pret bun.

Pentru inceput si un server pe un calculator propriu face fata, mai ales daca are conexiune prin fibra de sticla.

Nu trebuie sa se sperie: baza de date la un magazin online nu trebuie sa aiba "capacitate infinita".
Un sistem conceput bine poate stoca lejer cate un produs pe 1Mb, ceea ce inseamna ca 100 mii (!)de produse diferite incap pe un hard disk "amarat" de 100Gb happy, cantitate de informatii ce nu le poate introduce singur pe intregul curs a vietii... tongue