| anonim_4396 a întrebat:

Salutare,
Am o întrebare...
Un prieten avea la un laptop de gaming MSI GS75 STEALTH 16 GB RAM din care a observat printr-un test cu MEMTEST că are erori pe plăcuța de RAM însă la dus la service și la lăsat cu o plăcuță de 8GB și anume cea bună fără erori, când a ajuns acasă și a conectat laptopul la router pe AC a observat că viteza de la upload a scăzut de la 700 - 800Mbps la 300 - 400Mbps iar de la download de la 500 - 600 la 200 - 300 el având net de 1000Mbps de la Digi, are vreo legătură viteza de internet wireless cu memoria RAM odată ce la 16GB avea viteze mari ca cele menționate mai sus pe wireless nu pe cablu?

Nu știu ce să cred eu bănuiesc că are odată ce viteza de la internet prin wireless a scăzut.

Sper să primesc un răspuns bun!

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Caz banal de corelatie vs cauzalitate, un sofism destul de absurd in cazul asta. Este irelevanta cantitatea de RAM in ceea ce priveste reteaua Wi-Fi, si inca pot fi atatea variabile: furnizorul sa aiba probleme, routerul sa faca figuri, placa de retea sa dea rateuri [din cauza unei actualizari], sau poate cei care au umblat in laptop sa nu pozitioneze corect antenele.
Sa incerce prin cablu ca sa verifice ca nu este placa de retea sau reteaua/echipamentul in sine; daca prinde vitezele asteptate pe cablu, automat poti trage concluzia ca la asamblare fie au deteriorat receiverul, fie antenele.

| halogen001 a răspuns:

Poate că antena wi-fi a fost deranjată cu ocazia intervenției la memoria RAM. De la memoria RAM nu văd să fie scăderea de viteză, pentru că sunt laptopuri vechi și cu o singură memorie de 4GB RAM și tot ajung ușor peste 500Gb/s prin cablu.
Se poate încerca viteza prin cablu și dacă e mare, atunci netul e bun și problema e la modulul Wi-Fi.
Se vede aici https://www.youtube.com/watch?v=o10es20BmfY că accesul la memoria RAM e dificil și implică deconectarea antenelor de la modulul wi-fi.