| Mnumh a întrebat:

Salutare. Am o placa de baza Asrock M3N78D AM3. De curand am achizitionat niste placute de memorie, iar acum am 3 placute de 1866 si 1 de 1333, toate DDR3, a cate 2 gb fiecare. Am incercat fiecare slot in parte, insa din cate stiu eu, o placuta se poate pune doar in A1, iar placute in A1 A2. 3 nu merg, iar 4 vad ca isi da restart. Daca pun o singura placuta in slotul B1 ( al doilea) isi da restart, iar in slotul B2 ( ultimul) se incarca in van. Ce e de facut? :/

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Ar trebui sa mearga 2 memorii de acelasi fel in 2 sloturi de aceeasi culoare - dual channel
La pornire in bios trebuie alese setarile implicite (default settings)