| PrincipiulCapoli a întrebat:

Salutare,
Am si eu o nedumerire legat strict de limbajul de programare "java" as vrea sa incep niste cursuri de la 0 insa nu stiu cu ce se mananca si in ce domenii se foliseste acest tip de limbaj. Specific faptul ca sunt obijnuit si invatat pe partea de php,html,sql,mysql. tot ce tine de partea web. Exista curs de web(javascript, jqueri,mysql, ajax) dar si cursul de "java" iar problema ii ca nu stiu intre care sa aleg. Cursurile nu sunt gratuite (600) euro am uitat sa specific si nu as vrea sa arunc acei banuti pe geam.

3 răspunsuri:
| vladutcornel a răspuns:

În momentul de față, cea mai importantă folosință pentru Java este pentru a face aplicații Android.
Se pot face și aplicații pentru desktop, care au avantajul că sunt cross-platform (adică merg pe Windows, Mac OS și Linux, cu același cod sursă), dar e tot mai puțin folosit pe partea asta, în ultimii ani apărând alternative mai bune pentru cross-platform.

Dacă nu vrei să arunci banii pe fereastră, nu îi arunca: sunt nenumărate cursuri gratuite pe internet. 600 € e mult prea mult.
De banii ăștia cumperi 2 ani de abonament la Lynda.com, de exemplu, care are cursuri de Java, Web și multe altele, pentru orice nivel. Ca să nu se considere reclamă, mai pot să recomand tutsplus.com, care au și ei cursuri de Java, web și multe altele (ceva mai puține decât Lynda, ce-i drept, dar bine realizate).
Astea, dacă ai bani de dat.
Altfel, găsești și pe Youtube cursuri gratuite, dar de calitate ceva mai proastă, de obicei.

| win32 a răspuns:

Java nu e javascript. Javascript e un scripting language folosit mult in browsere(se foloseste si ca scripting language in unele game engine sau standalone node.js server folosind interpretorul v8 din chrome).
Java e compilata la un nivel de java bytecode folosind compilator javac, iar java bytecode e rulat de interpretorul java. Asa poti rula pe orice sistem de operare doar schimband interpretorul java.
Java nu e simplu, are multe "parti" ca sa ai zic asa.Sintaxa o inveti usor, e strict type class based. Puterea java sta in sutele de librari dezvoltate de-a lugul timpului.
Oricat de bun ar fi cursul ala de 600 euro nu merita.
Poti folosii java la aproape orice:aplicatii android, server apps, web apps(cu frameworkuri spring mvc, struts2 etc), desktop software (netbeans, eclipse, phpstorm, minecraft etc), sisteme embed etc.
Programatori java sant cautati si mai bine platiti decat cei care se ocupa de web.
Nu stiu cat de bine inveti tu, dar sql e un standard si mysql e un rdbms(relational database management system). Ar fi bine sa inveti terminologia.

| PrincipiulCapoli explică:

Altcineva?