| DrownedInPoison a întrebat:

Salutare!
Am si eu o problema cu instalarea windowsului pe un laptop( http://laptop.flax.ro/......57ea-40088 ), acesta are instalat linuxul, dar nici in el nu pot intra, nu stiu cum sa-l fac sa booteze de pe CD cu Windows Vista.
Multumesc!

6 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Ti s-a explicat cum sa instalezi, noi recomandam totusi Windows 7! Vezi ce versiune ti se potriveste! :)
http://laptopnews.ro/......l-meu.html

| jhonny999 a răspuns:

Introdu Kit-ul de instalare in Cd-rom press F2/intra in Bios /select boot/select first boot/press enter/select cd-rom/press enter/press f10/press ok.

| K0sti a răspuns:

Te duci in BIOS, cu F2 de obicei, la Boot, setezi la ordinea de bootare primul sa fie DVD-ul, apoi HDD-ul, salvezi si iesi din BIOS. Apoi cu Partition Magic sau Acronis, te apuci si partitionezi HDD-ul. Acum ai o partitie formatata"ext3", special pentru Linux. Te apuci si partitionezi HDD-ul, faci prima partitie pentru windows de 40 GB ca e suficient si pe cealalta o lasi cat a ramas. Partitiile trebuie facute NTFS. Prima partitie trebuie sa fie "primary" si activa, cea de a doua "logical". Dupa ce ai facut toate astea, bagi DVD-ul cu win 7, nu porcaria de vista si te apuci si instalezi pe prima partitie cea de 40. Succes!

| WPP a răspuns:

Salut, apasa f11 sau f12 dupa ce ii dai restart ca sa poti sa selectezi sa booteze de pe cd-rom.

| TrickThis a răspuns:

Mai simplu, baga dvd in pc, dai restart, apesi F9, si te duce la Boot Menu, acolo selectezi CD/DVD, pe urma scrie press any key to boot from CD/DVD, si asa incepe instalarea. Bafta!

| DrownedInPoison explică:

Am incercat ce a-ti spus voi si nu a mers, dar am reusit sa bag windows 7 de pe stick deoarece nu aveam cu ce sa fac DVD-uri