| IEHOVADUMNEZEU a întrebat:

Salutare
am un Dslr mai exact un Nikon d3200 obiectiv kit 18-55mm vr II
si intrebarea nea este dupa ce termin de fotografiat trebuie sa scot obiectivul din el si sa ii pun acel capacel sau sa il las cu obiectivu atasat si cu capacelul pe obiectiv sau fara
va rog sa imi spuneti si mie
dupa ce il folosesc scot obiectivu adica lentilele sau le las in body(in aparat)
Pe obiectiv e indicat sa pun capacelul?
Dau funda celor care imi raspund in cunostiinta de cauza

8 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Cu cat dezmontezi obiectivul mai mult cu atat mai mult praf intra in aparat.
schimbul de obiective e putin indicat.
pune capacul obiectivului si il lasi asa atata timp cat nu il folosesti.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru gelu1970):

De cand l-am luat de 3 ori am scos obiectivul nu o sa il mai scot
o sa pun in continuare capacul pe obiectiv
multumesc de raspuns

| gelu1970 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Pentru nimic. nu te gandi ca a schimba obiectivul aparatului o sa il strici. trebuie sa o faci cat mai repede si daca poti in locuri curate fara praf. ceea ce trebuie sa intelegem e ca schimbul foarte scurteaza "viata" camerei. o zi buna sa ai.

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru gelu1970):

Nu neaparat ca scurteaza timpi de viata a camerei ca se poate curata senzorul adica filtru low past
nu o sa mai scot obiectivu de pe dslr pana strang bani de un obiectiv mai bunicel nu ca asta kit nu ca n-ar fi si asta bun dar na
acest dslr l-am luat ca e pentru incepatori si sunt uimit de el mai ales pe timp de noapte
tu ce parere ai despre obiectiv si despre camera
o sa iti dau si funda

| gelu1970 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Eu am un3200 insa un obiectiv 14-105VR. E excelenta aceasta camera

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru gelu1970):

Daca ai dori sa vorbim mai multe pe facebook sa imi lasi aici facebookul tau

| IEHOVADUMNEZEU explică (pentru gelu1970):

Pe mine m-ar interesa un obiectiv de zoom si unu de lumina sa capteze cat mai multa lumina

| gelu1970 a răspuns (pentru IEHOVADUMNEZEU):

Imi pare rau insa nu am facebook.
singurul mijloc de comunicare ce il conserv, inca, e yahoo mess.