| maniacutz2003 a întrebat:

Salutare! Am un i5 gen 11 și rtx 3050 ti pe un laptop Acer nitro. Când ma joc jocuri mai solicitante gen rdr 2 imi ajunge procesoru constant la 90-93 grade și placa video la 80+ constant când joc. Folosesc și cooler și cool bost din aplicația laptopului. Problema e ca mie mi se pare cam mult și nu știu dacă e ok sau nu. E normal sau nu? PS l am și curățat și schimbat pasta termică

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este normal!
Si la laptopuri mai puternice si noi CPU si GPU ajung la temperaturile descrise de tine!
Este vorba de principiul de functionare al acestor componente cat si de faptul ca in jocuri video cu cerinte procesorul si placa video (GPU) sunt solicitate, de aici si temperaturile ridicate!

| ReddY25 a răspuns:

Pare normal, dar joacă și tu jocuri mai puțin solicitante dacă ții la bunul tău

| healerdx7 a răspuns:

Ambele sunt facute sa reziste pana la 90-100 Celsius.

Intereseaza-te daca mai sunt si alti posesori de acel model de laptop care intampina aceeasi problema, sa vezi daca e ceva normal pentru modelul respectiv sau e al tau mai special.