| bygutzul a întrebat:

Am un laptop http://www.emag.ro/......EL7ZDBBBM/ si as dori sa stiu daca pot schimba placa video

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placa video este "dedicata". Asta inseamna ca poate fi schimbata. Si daca este placa video integrata dar este in procesor se poate schimba o data cu procesorul.
Concluzia este ca sunt 3 tipuri de placi video: integrata in placa de baza, integrata in procesor sau dedicata.
Placile dedicate la randul lor sunt pe slot (AGP, PCI, PCI-e) sau prin USB.

| Jipa95 a răspuns (pentru Salontanul):

Si daca este dedicata ce? Este un laptop!
@bygutzul, nu poti schimba placa video de pe acel laptop.

| Salontanul a răspuns (pentru Jipa95):

Placile dedicate se pot schimba. De aia sunt facute asa. Ma mir ca dai un asemenea raspuns. Am vazut la tine si multe raspunsuri pertinente. Ce ai patit?

| Jipa95 a răspuns (pentru Salontanul):

La majoritatea laptopurilor dedicatele sunt lipite de placa de baza, deci sunt 10% sanse ca un upgrade sa reuseasca.
In rest nu cred ca mai are rost sa spun ca ramii, hdd, unitatea optica se poate inlocuii fara probleme, si la procesoare doar cateva modele mai noi.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

NU!