| octav005 a întrebat:

Salutare. am un sistem desktop cu procesor Intel® Core™2 Duo Processor E6400
(2M Cache, 2.13 GHz, 1066 MHz FSB), memorie RAM DDR2 2 placute a cate 1gb fiecare/667mhz, sursa de 450 w. il pornesc si primele 5 minute nu se aude nimic, este foarte silentios, dar cand umblu pe internet, se aude un zgomot in interior, mai tare, mai incet. ca si cum ar functiona foarte greu. dar coolerul de la procesor si sursa functioneaza cu acceasi turatie. O FII de la memoria ram acest zgomot? am facut un test de ram si am gasit niste erori.

5 răspunsuri:
| itsoft a răspuns:

Incerca sa scoti o memorie si il folosesti numai cu unu si vezi daca face urat

| laurentiu80 a răspuns:

Memoria RAM nu scoate niciodata zgomote. Este vorba sigur despre un ventilator fie cel de pe placa video (daca nu e integrata) fie cel de pe procesor. In momentul cand deschizi aplicatii un browser, sau te uiti pe youtube, microprocesorul trebuie sa execute mai multe sarcini, si se incalzeste. Ventilatorul de pe procesor sau de pe placa video are un senzor si se invarte in functie de temperatura CPU=ului sau GPU=ului.De asta auzi zgomotul mai tare mai incet. O solutie este desfacerea coolerului de pe cpu, stergerea lui de praf si aplicat o pasta termoconductoare pe procesor. La fel si pentru placa video, in caz daca are racire activa, adica cooler.

| vnp a răspuns:

Cele mai mari sanse sunt datorita coolerului de la placa video. Si eu repar calculatoare si am mai intalnit problema. Deschide carcasa, si las-o deschisa si ai sa auzi de unde vine. Eu merg pe placa video. Schimba cooleru.

| octav005 explică (pentru vnp):

Culmea este ca placa video este arsa, si e scoasa din placa de baza, merge doar cu cea on-board. si procesorul este schimbat, curatat si am dar si cu pasta conductoare, paletele la cooler de la procesor si sursa sunt curatate de praf