| TurboBoost a întrebat:

Salutare. De curand am "construit" un calculator, de generatie mai veche, din cateva piese pe care le-am strans de-a lungul vremii. Intrebarea mea este, pot sa ii bag un windows 7, cu urmatoarea configuratie : Procesor Intel Celeron Single Core 2.8 Ghz, Memorie Ram 1.5 GB DDR1, 160 GB memorie de stocare HDD, 64mb placa video (urmeaza sa fie schimbata)? Mentionez ca il folosesc destul de rar, iar atunci stau doar pe forumuri, facebook sau chestii simple ce nu necesita resurse foarte mari.

Răspuns Câştigător
| ElGreco21600 a răspuns:

Da, ar merge, ca el cere procesor mai bun de 1 ghz, 1 gb memorie ram, si 16 gb spatii hdd pentru 32 bit respectiv 20 gb spatii pentru 64 bit. Dar sa schimbi placa aia video neapărat... Dar totusi cred ca mai bine ai rămâne la xp, ca s-ar putea ca 7 sa nu ruleze bine... Gandeste-te ca o sa mai 0.5 gb ram pentru restul aplicatiilor, si chiar nu cred ca e destul...

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Va merge binisor, daca-i pui si o placa video bunicica.

| miTzuliK93 a răspuns:

Daca ai sa folosesti acel PC doar pentru navigare pe internet atunci poti sa ii pui W7, cu conditia sa ai grija de el zilnic.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Teoretic poti, dar va merge ca naiba. Fara minim 2 GB Ram windows 7 e varza.

| Ottakringer a răspuns:

As opta pentru un XP... de ce? Ca nu o sa iti ingreuneze pc-ul.Mai ales la configuratia pe care o ai happy
Windows 7 mananca resurse si o s-a cam ai probleme din cauza asta.