| Georgicca a întrebat:

Salutare, deci, ieri am cumparat un pc nou Intel, cu placa video buna tot, dar cand am intrat azi intr-un joc, se misca in reluare, si am cerintele necesare pentru acel joc, am windows 8, placa este Intel Celeron CPU G1620T @ 2. 40ghz
4gb ram pe 64 bit, nici minecraft nu mergea bine, merge asa intrerupt, eu cred sa nu fii instalat un driver de jocuri ceva. daca stiti care este lasati un site ceva sau explicati-mi ce sa fac, fundaaaaaaaa! repede am mare nevoie de ajutor.!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Tu nu ai placa video separata, iar procesorul are Intel HD graphics. Din ce-am gasit corespunzator placii de baza ar fi din seria 2500. (Intel HD Graphics 2500). Cam slaba la performante.
Descarca driver-ul de aici:
https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=23714
(te duci pe win64_153318.exe)
Inainte de a instala driver-ul, trebuie sa-l dezinstalezi pe cel vechi. Te duci in control panel-program and features si il dezisntalezi de acolo. Restart si pe urma il instalezi pe cel nou. Dupa ce il instalezi, Restart.

| Georgicca explică (pentru horia2012):

Si cum se cheama programul care trebuie sa il dezinstalez ca nu stiu care.

| horia2012 a răspuns (pentru Georgicca):

Trebuie sa fie de genul ' hd graphics' sau vga graphics. Daca nu apare, du- te in "device manager" cauta-l acolo la monitor, graphics...si il dezinstalezi de acolo. (Proprietati, uninstall).

| Georgicca explică (pentru horia2012):

La monitor acolo nu este graphics, este doar monitor pnp generico doar atat.

| Georgicca explică (pentru Georgicca):

Gata am reusit, acum il instalez pe cel nou, sper sa mearga ai funda ca m-ai ajutat foarte mult

| horia2012 a răspuns (pentru Georgicca):

Mersi, sper sa mearga. Intra si in setarile jocurilor si punele pe 'mediu', vezi si rezolutia la unele jocuri.

16 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Probabil nu ai driverul placii video, verifica daca este instalat. Daca nu foloseste un program pentru asa ceva gen 3DChip(cautare pe google) sau instalare manuala(intri pe nenea google, scrii numele si prenumele placii de baza, seria de pe buletin si ce Dumnezeu mai are). Nu stiu sa iti dau indicatii pe windows 8, nu folosesc, dar poti cauta run in care scrii dxdiag si apare o fereastra unde gasesti detalii despre sistem.

| Cozzmy13 a răspuns:

Celeron poti avea si 4 ca sunt slabe, vai de mama lor. Nu ai spus ce placa video ai, s-ar putea sa ai bottleneck.

| Cozzmy13 a răspuns (pentru Georgicca):

Click Dreapta pe Desktop> Screen Resolution>Advanced Settings si pune tot ce scrie acolo.

| K0sti a răspuns:

Intel Celeron CPU G1620T e procesor, nu placa! Dormi pe tine? Oricum, slab!

| Jipa95 a răspuns:

Pai si ce placa video ai ma, panarama aia de chip grafic din procesor numesti tu ''placa video buna''? Pune-ti frate o placa video dedicata la un pret decent, si vei putea rula cateva jocuri mai noi aparute.

| horia2012 a răspuns:

Descarca programelul asta gratis si uita-te la "motherboard" si "graphics" si scrie aici:
https://www.piriform.com/speccy/download

| Georgicca explică (pentru horia2012):

Motherboard
Manufacturer Hewlett-Packard
Model 2AFB (SOCKET 0)
Version 1.00
Chipset Vendor Intel
Chipset Model Ivy Bridge
Chipset Revision 09
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model H61
Southbridge Revision B3
System Temperature 28 °C
Graphics
Monitor
Name 22W LCD-TV on Intel HD Graphics
Current Resolution 1360x768 pixels
Work Resolution 1360x728 pixels
State Enabled, Primary
Monitor Width 1360
Monitor Height 768
Monitor BPP 32 bits per pixel
Monitor Frequency 60 Hz
Device \\.\DISPLAY1\Monitor0
Intel HD Graphics
Manufacturer Intel
Model HD Graphics
Device ID 8086-0152
Revision A
Subvendor HP (103C)
Current Performance Level Level 0
Driver version 10.18.10.3379
Count of performance levels : 1
Level 1

| Georgicca explică (pentru Georgicca):

De fapt, am gresit eu am intrat la iconite, uite cum aratra normal
Motherboard
Hewlett-Packard 2AFB (SOCKET 0) 28 °C
Graphics
22W LCD-TV (1360x768@60Hz)
Intel HD Graphics (HP)

| Ternos a răspuns:

Reinstalează-ţi windows-ul, şi îți recomand windows XP pentru că este mai bun.

| Cozzmy13 a răspuns (pentru Ternos):

Nu recomanda daca nu stii despre ce vorbesti! Pastreaza Windows 8 daca iti merge decent, daca nu treci pe 7.