| JoNyOn a întrebat:

Salutare!

Ieri am sters PC-ul de praf si am scos fiecare piesa.
Dupa ce am terminat am vazut ca nu se aprinde monitorul, aceasta problema fiind o placuta de RAM.
Daca scot placuta si las doar 1 imi merge, insa cand pun aceea placuta nu se aprinde monitorul.
Nu cred ca am putut sa il stric doar stergandu-l.

Ce credeti ca s-a intamplat?

Răspuns Câştigător
| Iwao a răspuns:

Inverseza placutele RAM, apasa usor pe fiecare modul, placa video, sunet..., sterge contactorii placutelor cu bat cu vata umezita in spirt.

| JoNyOn explică (pentru Iwao):

L-am sters cu guma si a pornit. big grin

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Aia crezi tu! Asta inseamna sa nu citesti...
Daca ai fost incarcat electrostatic, sau ai folosit o carpa sintetica, zii mersi ca ai scapat doar cu atat! Calculatoarele nu se sterg, se sufla de praf fara sa le atingi! Exista aspiratoare, exista compresoare...

| halogen001 a răspuns:

Componentele calculatorului sunt sensibile la descarcari electrostatice, la curenti foarte mici. Este posibil sa se strice la orice interventie in el.

| AndraAndrada2000 a răspuns:

Nu stiu.