| Acaikus a întrebat:

Încerc să-mi dau seama de ce monitorul de la laptop nu-mi arată cele 60 de FPS-uri în jocuri, pe Youtube sau în filme se văd. Deși îmi scrie că FPS-ul este de 60, sau chiar mai mare fără v-sync tot de 30 pare că se mișcă. Ceva idei? E posibil să aibă legătură cu DirectX-ul?

5 răspunsuri:
| Decicumzici a răspuns:

Stiu. Si mie imi da 60fps si merge cu 30 ca nu duce placa video la max setings. E complicat, adica ea are clockul necesar si puterea dar nu sta utilizarea la 100% tot timpul are scaderi, variaza. Daca pun medium/high sta la 100%. Sincer fie e bug ori nu imi explic ori jocurile nu sunt optimizate bine. Desi cred ca placa e de vina.

| Acaikus explică (pentru Decicumzici):

Deci tot cum am zis, cere altu laughing Laptopul e bun, dar are deja 4 ani. Asta e, pot să mai trăiesc până la viitorul PC. Mulțumesc de răspuns big grin

| Vindicate a răspuns:

Depinde de joc, de setarile pe care le are deocamdata, depinde ce specs ai, gb ram, placa video etc.
si de unde stii ca nu are 60 fps? descarca.ti fraps free si cand intrii in joc o sa.ti arate intr.un colt fps-ul pe care il ai.

| Acaikus explică (pentru Vindicate):

Pentru că mă uit la ele din joc, LOL/ Minecraft au implementate aceste lucruri cu Show FPS. Știu de fraps, dar e degeaba pentru că după cum am zis, îmi arată că duce 60 FPS dar nu le arată vizual, ci doar zice că le produce pe toate 60. Asta e, n-am murit de FPS până acum, n-o să mor nici de aici încolo. Următorul PC va rula, sunt convins.

| Decicumzici a răspuns (pentru Acaikus):

Nu va rula nici acela. Omule e complicat =) de exemplu am vazut gtx titan z la un prieten la starcraft 2 mergea perfect pana sa se incarce tare scena si ii sacada. Asta e de la jocuri nu placa. Placa mea duce lol in 450 fps daca ii dau oc. Asta la medium setings. La max orice ii fac tot 300 fps arata si merge cu 30. Dau lock la 60 si tot 30 baga. De fapt fie minte fie 60 e totuna cu 300/500 fps. Cineva zicea ca tine de frecventa la curent in Europa ca e la 60 hertz. De asta daca maresti fps tot 30/60 ai. Sincer nu l-am inteles bine e ceva it specialist in fine. Jocurile nu sunt bine optimizate! de exemplu placa mea in lumion render engine (care e fken optimizat bine) imi da niste fps foarte bune precum 18/20 pentru niste scene foarte incarcate cu cca 10 milioane poligoane. Grafica de acolo nu se compara cu sc2 sau lol. =) nici crysis 3 nu se compara. Uita-te pe net la ce randari de viewport se fac acolo. Pentru lol merge placa de laptop de la gtx 670m in sus oricare. Lol nu are grafica buna. Doar ca nu e optimizat bine. Jocul IL-2 Sturmovik nu merge la max setings pe nici o placa video din lume =) nici quad sli gtx 980 ti nu il duce. Nu e optimizat toti zic asta. Sper ca ai inteles.